3:08 am - Sobota Říjen 20, 2018

Didier Cuche: nesmrtelný švýcarský „sebevrah“

KOMENTÁŘ – V šestatřiceti letech se zapsal do kronik sjezdového lyžování. Švýcarský sympaťák Didier Cuche popáté vyhrál nejslavnější sjezd roku – vražedný Hahnenkamm. Při svém posledním startu slavného závodu vymazal z historie Rakušana Franze Klammera.

Didier Cuche

Tenisté mají svůj Wimbledon, závodníci formule 1 Monako, sjezdaři pak závod v Kitzbühelu. Je to jako se spustit z tobogánu, kroužit, kroužit a z nadšení pomalu přecházet v údiv, strach a nakonec prostě jen doufat, že už bude konec. Tahle trať není pro každého. I když jste skvělý lyžař, teprve tady se ukáže, zda máte na to být hvězdou.

Znám hodně lidí, kteří se do Kitzbühelu v sezoně podívali. Kteří si i troufli stoupnout si nahoru a pomalu se pustit po nebo okolo trati dolů. A teď si vezměte, že se po trati s průměrným sklonem 40 stupňů, dvěma skoky (z nichž do jednoho při nájezdu nevidíte) řítíte rychlostí kolem130 kilometrů v hodině.

Hahnenkamm – lyžařská maturita

Použijte jakýkoliv přívlastek od čirého šílenství až po duševní stav blížící se tomu, za který se zavírá do Bohnic, a vždy budete mít pravdu. Ovšem je tu protipól – když mají tuhle téměř 3,5 kilometrů dlouhou trať za sebou (na lyžích ne v kotrmelcích) – většina závodníků prožívá pocit neskonalého štěstí, úlevy a hrdinství. Nováčkové právě složili svou lyžařskou maturitu, mazáci si mohou znovu oddechnout, že přežili.

A pak je tu muž, který v cíli vítězně vykopnutím odepne lyži a začne se radovat. Seznamte se, Didier Cuche. Legenda. V šestatřiceti letech se stal nesmrtelným. Poslední Hahnenkamm nejenže dokončil, ale i vyhrál. Potřetí v řadě. Popáté celkově. I kdyby neměl ve sbírce titul mistra světa a olympijské stříbro, byl by pro lyžaře (a nejen ty) bohem.

Dokázal totiž to, co nikdo před ním. V šestatřiceti letech může ukončit kariéru. Spokojený, šťastný a hrdý. „Určitě mě zde uvidíte i za rok. Jen už ne v závodní kombinéze a lyžemi na nohou,“ usmíval se po závodě do novinářských mikrofonů. Nezbývá než dodat, že to bude škoda. Na překonání Klammerova rekordu se čekalo osmadvacet let. Jak dlouho asi bude trvat, než někdo překoná Cuche?

[youtube W1JegMvBN3U 590 320]

Zdroj fotografie: flickr.com/Skistar Trysil

Související:

Filed in: Sport, Zimní sporty

Comments are closed.