8:49 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Dvě desítky lidí demonstrovaly proti Dobešovi

PRAHA – Demonstrace proti školské politice ministra školství Josefa Dobeše (VV) se v pondělí zúčastnily asi dvě desítky lidí. Před budovou ministerstva školství protestovali proti problémům s čerpáním finančních prostředků z evropských fondů nebo proti reformě regionálního školství.

Demonstrace před ministerstvem školství

Z demonstrace proti ministru školství Dobešovi

„Ministerstvo provádí reformy spíš v zájmu bankovního sektoru, než aby se staralo o budoucnost českého školství, našich dětí a celé společnosti,“ uvedl člen občanského sdružení Monitoring RING a Pirátů Vítězslav Praks. Penězi se podle něj plýtvá na nesprávných místech, chystaná novela zákona o vysokých školách má vést k omezení účasti studentů v akademických senátech, omezení pravomocí rektora a akademického senátu. Na možné omezení akademických svobod upozornil i vedoucí odborné komise Strany práv občanů-zemanovců pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Hönig.

Ondřej Profant z Pirátské strany vyzval ministra školství Josefa Dobeše k rezignaci. Senátor a stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek řekl, že Dobešem připravovaná reforma regionálních škol může vést k likvidaci mnoha venkovských škol. „Ve svém senátním odboru mám šestnáct základních škol od prvního do devátého stupně. Návrhem by bylo zrušeno třináct škol,“ řekl senátor zvolený za Lounsko.

Demonstrace by měly být před Úřadem vlády, řekla Jacques

Dobeš už dříve uvedl, že k likvidaci regionálních škol nedojde, protože je budou moci dofinancovat obce. „Už vidím obec, která má rozpočet pět nebo šest milionů korun na rok, jak dá dva miliony navíc na školu,“ řekl Chládek. Dotkl se i čerpání peněz z evropských fondů, především programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, kde podle jeho slov hrozí neproplacení 50 miliard korun.

„Politice pana ministra Dobeše říkám generální ne. Jeho absolutní nekompetentnost překročila únosné meze. Není schopen komunikovat s odbornou veřejností ani s Evropskou unií,“ uvedla pro RegionOnline.cz bývalá poslankyně Kateřina Jacques (SZ). Demonstrace by se podle ní měly přesunout od budovy ministerstva školství před Úřad vlády. „Pokud pan ministr není schopen situaci vyhodnotit, měl by ji vyhodnotit premiér. Ministra by měl odvolat,“ řekla Jacques, která se demonstrace podle svých slov zúčastnila jako politička i matka tří dětí.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ/ac

Zdroj foto: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.