9:21 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Dům Usámy bin Ládina již nestoují. V noci ho zbouraly buldozéry

ABBOTTABAD – Pákistán začal s demolicí domu, ve kterém byl zabit vůdce teroristické sítě Al-Kaída. Usáma bin Ladin a jeho rodina se několik měsíců schovávala v domě v Pákistánském městě Abbottabad. Informuje o tom dnes internetový server televizní stanice BBC.

Těsně po soumraku na místo přijely buldozéry. Demolice domu obehnaného vysokou zdí, která se odehrála především během noci na neděli,  pokračovala i během nedělního dopoledne. Místní obyvatelé jsou žádáni, aby po dobu demolice neopouštěli své domovy.

Podle oficiálního prohlášení bylo o odstranění bin Ládinova domu rozhodnuto v květnu krátce po jeho zastřelení. Práce ale musely být odloženy, protože soudní komise nařídila vyšetřování amerického vojenského zásahu.

„Jelikož komise skoro dokončila vyšetřování a dům již nepotřebuje, bylo rozhodnuto, že se strhne,“ uvádí oficiální prohlášení. Prohlášení dále uvádí, že místo bin Ládinova posledního pobytu se stalo vyhledávaným místem návštěvníků, čímž byla ohrožena bezpečnost v oblasti.

Usáma bin Ládin a jeho rodina prý v domě pobývala několik let, aniž by místní obyvatelé cokoliv tušili o jejich přítomnosti. V noc na 2. Května 2011 speciální americká vojenská jednotka provedla bleskový zásah během něhož vnikla do domu a zabila nejhledanějšího teroristu světa.

Zdroj fotografie: wikipedia.com

Filed in: Česko

Comments are closed.