9:12 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Delete na Anonymous

KOMENTÁŘ – Kdysi mě s kamarádem napadl v hospodě takový nápad, že bychom všem poslancům v parlamentu zaslali dopisy, kde by stálo: „Všechno je prozrazeno, utečte!“ Slibovali jsme si od toho hromadný úprk zkorumpovaných zákonodárců z republiky. Pivní nápady se bohužel jen málokdy uskuteční. S něčím podobným však přišla v těchto dnech i hackerská skupina Anonymous. 

Neodpouštíme. Nezapomínáme. Měli jste nás očekávat. Tento výhružný konec měl mail, který včera přišel mnoha českým poslancům. Mnohem zajímavější než dovětek však byl samotný text, kde hackeři z hnutí Anonymus (Anonymní) vyzývají poslance, ať sami dobrovolně zveřejní své korupční kauzy a ať se nesnaží omezovat internet a zavádět cenzuru. Kdo se dobrovolně přizná, bude ušetřen. Na veřejné vyházení kostlivců ze skříní mají poslanci rok, jinak to hackeři Anonymous udělají za ně a všechnu tu špínu zveřejní na internetu.

Anonymous poslance neděsí

Takové „bububu“ však na naše zákonodárce neplatí. Například poslanec Pavel Lukša z TOP 09 na ROL.CZ uvedl, že na podobné zprávy má “skvělé tlačítko delete.“ Ostatní poslanci to pak prý vůbec nečetli, neviděli a celkově je to nechalo klidnými.

Druhý den hackeři shodili oficiální stránky české vlády a Ochranného svazu autorského (OSA), známého například tím, že vymáhá poplatky za hudbu puštěnou na záchodě nebo ve výtahu. Anonymous tím zcela zjevně chtěli demonstrovat svoje schopnosti. To se jim nepochybně povedlo.

Seznam obětí: Estonsko, Bílý Dům, Sakorzy a další

Kybernetická válka a hrozba masivního útoku koordinovaných hackerských skupin dnes straší stratégy po celém světě možná daleko víc, než útok klasických armád. Hackeři už v minulosti úspěšně napadli stránky Bílého Domu, Pentagonu, několika předních světových bank, poskytovatele platebních karet VISA, ruští hackeři na jaře roku 2007 doslova paralyzovali celé Estonsko, do problémů se pak dostala i Litva.

Za zavření majitele serveru Megauploadvideo došlo v nedávné době k řadě dalších útoků, obětí byla například stránka francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Hackeři podle bezpečnostních expertů představují dnes velkou hrozbu pro bezpečnost jednotlivých států. Hrůzu budí zejména údajné obří armády hackerů v Číně, které mají prý na svědomí stovky útoků po celém světě.  Velmoci si proto již dávno platí armády vlastních hackerů, které používají jak pro obranu (oficiálně) tak pro případný útok (nikdo se nikdy nepřiznal).

Hnutí Anonymous se však zdá být něčím jiným, než organizovanou skupinou sloužící zájmům některého státu nebo ekonomické skupiny. Z všeho nejvíce připomíná jakousi obdobu hnutí Occupy Wall street, tedy nestrukturované avšak početné hnutí nespokojenců z nejrůznějších vrstev společnosti, které spojuje touha po změně stávajících pořádků. Nemají žádné oficiální vůdce a navenek je proto symbolizuje maska Guye Fawkese z filmu V jako Vendeta. Jelikož údajně nemají žádné vůdce a nejsou nijak organizovaní, komunikují jen pomocí vzkazů, ve kterých formulují své požadavky.

Na hackery platí delete

U nás si ovšem zatím na podobné legrácky moc nepotrpíme. Pirátská strana, která má k požadavkům Anonymous jistě nejblíže, je marginální politické seskupení bez jakéhokoliv politického vlivu či výraznější podpory voličů. A se samotnými Anonymous si taky poradíme lehce.  Na kašpary v maskách a jejich naivní požadavky se tu používá jednoduše skvělé tlačítko delete.

Otázka je, jestli se náhodou nepoužívá stejné tlačítko i na paměť celé naší společnosti.

Zdroj fotografie: taor4.com

Filed in: Česko, ČR: Společnost, Komentáře

Comments are closed.