7:10 pm - Úterý Říjen 16, 2018

John chce dávky jen pro poctivce

PRAHA – Věci veřejné chtějí svolat koaliční jednání a otevřít otázku adresnosti sociálních dávek. Pomoc od státu by podle předsedy VV Radka Johna neměli pobírat lidé, kteří peníze kupříkladu prohrají v hernách.

Předseda VV Radek John

Radej John: Sociální dávky by měly být adresné

Výkonná rada Věcí veřejných, která jednala v úterý, považuje podle předsedy VV Radka Johna situaci na úřadech práce za dlouhodobě neudržitelnou. „Kvůli řešení tohoto stálého vážného problému trváme na svolání schůzky K9 (po třech zástupcích z každé koaliční strany – pozn. red.) a věříme, že premiér ji v tomto týdnu svolá,“ uvedl John na úterní tiskové konferenci konané ve sněmovně.

Věci veřejné podle něj očekávají, že ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP09) jasně sdělí, jakou částku jeho resort uspoří díky adresnosti sociálních dávek. Dávky by podle Johna neměli pobírat lidé, kteří je prohrávají na automatech, propíjejí, utrácejí za drogy nebo jinak prohyřují. Předešlý systém podle něj adresnost dávek umožňoval. Poté, co byla jejich výplata z obcí přesunuta na pobočky úřadu práce, se to ale nedaří.

„Požadujeme, aby úspora vzniklá aplikováním adresnosti sociálních dávek byla převedena na systém veřejně prospěšných prací,“ uvedl John. Jednat se podle něj může o částku 200 milionů korun. Věci veřejné podle něj zároveň očekávají, že ministr sdělí termín, kdy bude nový systém vydávání sociálních dávek plně funkční.

Veřejně prospěšné práce jsou podle Johna jedinou možností, jak ztlumit sociální napětí zvláště v sociálně vyloučených oblastech, jako je například Šluknovsko či sever Moravy a Čech. John nedávno, z pozice předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost, jednal s šestnácti z osmnácti starostů ze Šluknovského výběžku. Ti podle jeho slov zastávají stejný názor.

Obce by měly vymítit hazard, řekl šéf VV

Podle členky sněmovního výboru pro sociální politiku Marty Semelové (KSČM) by měly být řešeny především příčiny negativních jevů, ať už u lidí, kteří pod vidinou výhry sázejí, tedy u gamblerů,  nebo u těch, kteří trpí alkoholismem. „Počet takových lidí se zvyšuje v přímé úměře s jevy, které jsou v této společnosti,“ uvedla pro RegionOnline.cz Semelová.

Na dotaz portálu RegionOnline.cz, zda je důležité řešit příčiny toho, proč se z lidí v lokalitách se sociálními problémy stávají například gambleři, John odpověděl,  že účinným řešením by bylo, kdyby obce radikálně snížily nabídku hazardu. „Příčiny jsme řešili zákonem o hazardu, kdy jsme upozorňovali obce, že do konce loňského roku mohly zrušit herny. Radnice měly v rukou možnost vymítit hazard ze svého území. Podle mých zpráv to udělalo jen šest obcí,“ řekl John.

Ve chvíli, kdy je herna na každém druhém rohu, podle něj závislý člověk neodolá pokušení. „Pokud radnice příležitost zmeškaly, je to komplikovanější. Musí nastoupit všechny formy pomoci,“ uvedl pro náš portál John. Úspěšnost při léčení je podle něj mizivá – třeba narkomanů se vyléčí mezi čtyřmi až patnácti procenty. „Lékařskou pomocí nelze výrazně omezit žádnou závislost,“ dodal. Stát na daních z hazardu vydělává podle Johna asi sedm miliard korun ročně. „Sociálně to ale stát stojí zhruba 35 miliard,“ dodal.

Zdroj foto: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.