2:09 am - Úterý Říjen 16, 2018

Provokatér David LaChapelle vystavuje v Rudolfinu aneb Když nahota randí s náboženstvím

PRAHA – Nejlepší kousky jednoho z nejuznávanějších fotografů současnosti Davida LaChapella se konečně dostaly do České republiky. V pražském Rudolfinu osobně představil obsáhlý průřez svou kariérou a neopomněl přidat ani nějaký ten fórek.

David LaChapelle si za svou dlouholetou kariéru stačil vybudovat pověst fotografického boha. Své začátky v časopise Interview vydávaném Andy Warholem představil postupem času nezaměnitelný styl, který má celou řadu následovníků. Nikdo z nich ale nedosahuje LaChapellových kvalit a originálnosti.

Provokatér každým coulem

LaChapelle se vždy snažil provokovat a aktuálně probíhající výstava v pražském Rudolfinu je toho jasným důkazem. Ať už se jedná o raná díla, na kterých portrétoval slavné osobnosti jako Madonnu, Bjork či modelku Naomi Campbell, nebo čistě autorské kousky kombinující nezaměnitelným způsobem lidskou sexualitu, nahotu a náboženské motivy šokují jak oči umělecké sféry, tak prosté smrtelníky.

Celkem 109 vystavených děl je v Rudolfinu instalováno v chronologickém pořadí a návštěvníci tak mají ojedinělou šanci pozorovat poměrně radikální vývoj od mladého talentovaného umělce až po kovaného profesionála, který se nebojí komponovat gigantické obrazy hraničící s prostou megalomanií. K těm lze řadit například nekonečně dlouhý obraz Potopa nebo inspirující Prám iluzí běsnící ku pravdě.

Samotná výstava přináší radikální odklon od předchůdců. Po kontroverzních fotografiích historie přichází moderní a notně umělecký pohled na současnou fotografickou tvorbu. Kontrasty tak působí nejen uvnitř samotného díla LaChapella, ale také v kontextu se současným trendem vystavovatelů.

Povinnost pro milovníky fotografie

Komu nestačí sledovat umění fotografické, může své oko svlažit na několika originálních skulpturách, kterými autor dokazuje, že je opravdu všestranným umělcem. A to ne jen laciným následovníkem současných trendů. LaChapelle je právě tím člověkem, který trendy ve fotografii udává. Takovou nálepku má dnes jen málokterý umělec.

Otázka, zda navštívit, či nenavštívit výstavu Tak pravil LaChapelle se tak zdá být poměrně zbytečná. Příležitostí, jak na vlastní oči vidět jedny z největších a nejhodnotnějších fotografických děl současnosti, máme v České republice jen velmi málo, proto neváhejte a rozšiřte své umělecké obzory o tvorbu člověka, který odmítá jakékoliv kompromisy.

Výstava Tak pravil Lachapelle poběží v pražském Rudolfinu až do 26. února. Plné vstupné 130 korun, snížené 80 korun.

Zdroj: galerierudolfinum.cz
Zdroj fotografie:  galerierudolfinum.cz

Filed in: Výtvarné umění

Comments are closed.