7:51 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Tříkrálová sbírka: lidé na Břeclavsku jsou bez ohledu na krizi štědří

Obyvatelé Břeclavska jsou i přes finanční krizi v tradiční Tříkrálové sbírce poměrně štědří

BŘECLAV  Poměrně štědří jsou dárci letošní Tříkrálové sbírky na Břeclavsku. Jak pro Region Online CZ sdělila koordinátorka sbírky Hana Jagošová z Oblastní charity Břeclav, do ulic v regionu vyšlo 1430 koledníků v 60 městech a obcích. To je o dvě víc než vloni.

Peníze z pokladniček už  v prvních obcích dnes, v pondělí 9. ledna, sčítali. S výsledkem byli spokojení. „Jak se ukazuje, krize nekrize, všude se zatím vybralo více než vloni. Třeba V Bořeticích to bylo skoro 49 tisíc korun, zatímco vloni to bylo o skoro osm tisíc méně. V Hlohovci dali lidé na sbírku téměř o tři tisíce korun více než vloni, téměř 50 tisíc korun,“ uvedla Hana Jagošová.

Štědří byli i lidé v Lanžhotě, kde koledníkům do pokladniček dali přes 93 tisíc korun, o dva tisíce více než vloni.  Úspěch zaznamenali také v Šitbořicích, kde na Tříkrálovou sbírku dárci věnovali přes 81 tisíc korun, což je o dva tisíce více než vloni.

Sbírka je tradicí

„Myslím, že zapracovala tradice sbírky a spíše přibylo dárců, než že by lidé dávali víc. A to je v době, kdy mají mnohé rodiny hluboko do kapsy, lidsky velmi potěšující,“ neskrývala radost  starostka Hlohovce Marie Michalicová (KDU-ČSL).

Koordinátorka sbírky z Oblastní charity Břeclav Hana Jagošová si však nemyslí, že by ve všech obcích byli štědřejší než v uplynulém roce. „Nechci odhadovat, kolik se vybere, ale moc si přejeme, aby to bylo zase o něco víc,“ doufá Hana Jagošová.

Peníze pomáhají

Koledníci vloni na Břeclavsku vybrali v 58 obcích dosud  rekordních 1,7 milionu korun. Peníze pomohly například Domovince Panny Marie pro seniory v Němčičkách. Výtěžek letošní sbírky by měl  mimo jiné putovat na stavební  úpravy Domova svaté Agáty pro matky s dětmi v Břeclavi – Poštorné a také na pečovatelskou službu ve zhruba deseti obcích.

Nejvíce peněz se vloni na Břeclavsku vybralo ve Velkých Bílovicích, a to necelých 106 tisíc korun. V přepočtu na jednoho obyvatele byli nejštědřejší v Uherčicích, kde každý z místních z peněženky vytáhl v průměru 44 korun.

„Na sbírku mohou lidé přispívat nejen přímo do kasičky, ale i dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA na číslo 87777 či finančním příspěvkem na bankovní účet pro Tříkrálovou sbírku.

Pozor na podvodníky

Organizátoři sbírky varují před podvodníky, kteří se za Tříkrálové koledníky jen vydávají.  Vedoucím skupinky musí být dospělá osoba vybavená průkazem koledníka.

Víte, co znamená „K + M + B“

Tříkrálová sbírka je symbolem Tří králů, kteří se jako tři mudrci z východu přišli v Jeruzalémě poklonit malému Ježíškovi, neboť měli vnuknutí, že právě on má být Spasitelem světa.

Při tříkrálové sbírce píší koledníci posvěcenou křídou na dveře domů  zkratku „K + M + B“ nebo latinský ekvivalent „C + M + B“, což je způsob požehnání. Zkratka se často mylně vykládá jako iniciály tří králů. Kašpar, Melichar a Baltazar. Původní text však zní „Christus mansionem Benedikt“, což v překladu znamená „Nechť Kristus žehná tomuto příbytku“.

Text a foto: Zuzana Nešporová

Filed in: Břeclav

Comments are closed.