2:47 am - Sobota Říjen 20, 2018

Příští rok bude stát živnostníkům dávat peníze, odhaduje Mládek

PRAHA – Sociální demokracie je znepokojená skutečností, že koaliční vláda Petra Nečase (ODS) není schopná vybírat daně. Podle stínového ministra financí za ČSSD Jana Mládka osoby samostatně výdělečné činné v  Česku už téměř neplatí žádné daně. Člen sněmovního rozpočtového výboru Rudolf Chlad (TOP09) vnímá, že problémy s výběrem daní jsou, nevidí to ale jako katastrofu, podle něj chystá řešení vládní NERV.

Jan Mládek

Podle stínového ministra financí Mládka vláda vybírá málo daní od OSVČ

„Zatímco v roce 2006 stát vybral od OSVČ 20 miliard korun, po pěti letech fungování pravicových vlád vybral v roce 2011  pouze 2,9 miliardy korun. ČSSD je přesvědčena, že tento tristní výsledek není náhoda, ale zákonitý výsledek pravicového populismu, který vedl k vytvoření neúměrné velkorysých výdajových paušálů, bez jakéhokoliv horního stropu,“ uvedl v pondělí stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek.

To podle jeho slov vedle laxního přístupu ke kontrole vede k tomu, že většina OSVČ neplatí vůbec žádné daně, případně naopak ještě dostává dotaci od ministerstva financí – zápornou daň. „V letošním roce sice celkové saldo zůstalo ještě pozitivní, stát vybral přece jen 2,9 miliardy korun. Pokud však bude současný trend pokračovat, bude v příštím roce stát živnostníkům pouze rozdávat. Ministr financí bude v tomto roce slavný: z výběru daně udělá dotační místo a OSVČ si budou chodit na finanční úřady pro peníze,“ napsal Mládek v prohlášení zaslaném portálu RegionOnline.cz.

NERV ztížený výběr daní řeší, řekl Chlad

Sociální demokracie podle něj prosazuje návrat daňových paušálů k jejich původnímu smyslu. „K omezení administrativní náročnosti pro drobné živnostníky, tedy pro ty, co neplatí DPH. Současně je ale nutné také kontrolovat plátce daně. Cesta, kterou nyní prosazuje Nečasova vláda, z nás brzy udělá druhé Řecko. Právě tam to totiž dotáhli k dokonalosti. Nemalá část tamních OSVČ nevede vůbec žádné účetnictví,“ dodal stínový ministr ČSSD.

„Vím, že ke ztížení výběru daní došlo, je nutné pojmenovat, proč tomu tak bylo. Určitě je nutné výběr daní zefektivnit, na čemž pracuje vládní NERV, uvidíme, jak se to projeví v praxi. Ztížení výběru daní ale podle mě není systémová chyba. Žijeme v době, kdy lidé hledají cesty, aby vyžili, finance ubývají všude, vybírání je proto složitější. Neviděl bych to ale tak katastroficky jako pan Mládek, že bychom se řítili na cestu, na kterou se dostalo Řecko. Cestou by podle mě rozhodně nebylo zvyšování daní pro živnostníky,“ uvedl pro RegionOnline.cz člen sněmovního rozpočtového výboru Rudolf Chlad.

Zdroj fotografií: www.cssd.cz, policie.cz  

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.