8:42 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Daně nejsou trest pro úspěšné, řekl Ungerman

PRAHA – Daně nejsou trest pro úspěšné a den daňové svobody je nesmysl. V rámci semináře Spojenectví práce a solidarity, který se uskutečnil v pražském Domě odborových svazů, to uvedl makroekonomický expert a analytik Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Ungerman.

Jaroslav Ungerman

Ekonom Jaroslav Ungerman se zamýšlel nad smyslem daní

„V České republice zaznívá často názor, že daně jsou trest pro úspěšné,“ uvedl v rámci přednášky Daně, jak na ně? analytik Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Ungerman. Podle jeho slov stát ale potřebuje daně ke své správě – na opravu silnic, na investice do škol a podobně.

„Den daňové svobody se koná vždy nějak v červnu. Ale vždyť je to nesmysl. Kdy by se měl konat? V lednu? V únoru? Jak by stát fungoval?“ pokládal řečnické dotazy Ungerman. Za nefungující tezi označil i neliberální teorie, podle kterých stát vybere víc daní, když jsou nižší. Ekonomika podle něj roste nikoli tehdy, když jsou nízké daně, ale v době, kdy se daří exportu. „Důležité je, aby svět měl zájem o naše zboží,“ dodal.

Na co jsou daně? Pacienti říkají, že na nic

Českým veřejným financím by podle Ungermana pomohlo například zavedení dědické daně, která třeba ve Francii činí 25 až 30 % u přímých příbuzných a 50 % procent u příbuzných vzdálenějších. Z publika ale zazněla námitka, že na dědickou daň by mohli doplatit především nemajetní – ti by totiž byli nuceni prodat kupříkladu rodinný domek, ke kterému mají citový vztah, protože by neměli na daň potřebnou hotovost.

Ungerman hovořil například také o tom, že stát přichází o peníze kvůli nedůslednému výběru daně z přidané hodnoty v obchodech – podle něj by pomohlo znovuzavedení registračních pokladen. V diskusi vystoupil například psychiatr Ivan David, který uvedl, že v mládí se pacientů ptával, na co jsou podle nich daně dobré. Z odpovědí mnohé poznal, mohly mu v určení diagnózy. „Dnes je tato otázka nepoužitelná, většina pacientů říká, že daně nejsou třeba,“ dodal.

Zdroj fotografie: Ivan David

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.