6:48 pm - Úterý Říjen 23, 2018

CzechInvest: objem investic do ČR se zdvojnásobil

 PRAHA – Objem nových investic, které přišly do Česka za loňský rok, se oproti roku 2010 dvojnásobně zvýšil.

Ilustrační foto

Konkrétně agentura CzechInvest za uplynulý rok zprostředkovala rekordních 233 nových zahraničních i domácích investic v celkové výši 33,67 miliard korun. Vzniklo tím přes 12,5 tisíce nových pracovních míst.

Počet investičních projektů byl nejvyšší od roku 1993.

Vyplývá to z nejnovějších statistik Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, které zveřejnila v úterý.

Kdo investoval

Velká většina investičních projektů pochází z České republiky a z dceřiných společností mezinárodních firem působících v Česku. Ze zahraničí CzechInvest nalákal 28 projektů. Stejně jako vloni u nás nejvíce investovaly firmy z Německa (8 projektů), Spojených států amerických (5 projektů) a Velké Británie a Severního Irska (4 projekty). Zahraniční investoři proinvestovali 13,5 miliard korun, zbývajících 20,17 miliard korun pochází od domácích investorů či dceřiných společností mezinárodních firem.

Kam se investovalo

Nejvíce peněz, téměř 15,5 miliardy korun, vloni směřovalo do oblasti výroby dopravních prostředků. Významně k tomu přispěla třetí nejvyšší investice za rok 2011 společnosti Robert Bosch GmbH v hodnotě 1,4 miliardy korun. Celkově nejvýznamnějším projektem však byla investice farmaceutického výrobce Teva Czech Industries s.r.o. v hodnotě 2,1 miliardy korun.

„Nejčastěji firmy se svými investicemi mířily do Jihomoravského kraje. Z pomyslného investičního koláče si vloni nejvíce ukrojil Ústecký kraj, kam směřovaly investice v hodnotě 6,21 miliard korun,“ upřesnil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.


Atraktivní je hlavně IT sektor

Bezmála polovina investičních projektů (97 z celkových 233) mířila do oblasti IT a vývoje softwaru.  Jen 56 společností loni investovalo do výrobních projektů. Největší podíl v počtu investic zaznamenaly se 112 novými projekty strategické služby, do výzkumu a vývoje směřovalo 65 investičních projektů.

„Podpora ze strukturálních fondů EU, která u nás povzbuzovala investiční vůli, v příštím roce končí a na další dosáhneme až v roce 2014. V mezidobí bude potřeba dále pracovat na udržení konkurenceschopnosti České republiky,“ dodal generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek.

 Zdroj fotografie: saladeinversion.com

Filed in: Byznys, Česko

Comments are closed.