7:52 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Církevní restituce nebudou na úkor lidí, hájí véčkaři své rozhodnutí

Vít Bárta, Radek John, Dagmar Navrátilová

Zvolili jsme nejméně špatné ze špatných řešení, řekl John

PRAHA – Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna zvolila strana nejméně špatné ze špatných řešení, když její ministři po dlouhých jednáních podpořili církevní restituce. Jejich financování prý nepůjde na úkor občanů, podrobnosti o zdrojích z rozpočtu slíbila strana sdělit do dvou týdnů.

„V posledních hodinách jsme jednali jak s představiteli církve, tak opakovaně i s představiteli koalice, včerejší jednání trvala až do pozdních nočních hodin. Dostali jsme ujištění, že převod církevního majetku a nakládání s ním bude zcela transparentní. Nechceme totiž, aby situace s vracením majetku církvím ve výsledku dopadla stejně jako v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku či Slovinsku,“ uvedl předseda Věcí veřejných Radek John. Dodal, že během čtrnácti dnů strana sdělí další podrobnosti ohledně konkrétního zdroje, ze kterého půjde první splátka. Ta bude ve výši od 2 až 2,5 miliard korun, podle míry inflace, a církvím by měla být vyplacena v roce 2013.

Na jednání s premiérem Petrem Nečasem (ODS) byly Věci veřejné podle Johna ubezpečeny, že peníze na výplatu církevních restitucí získají úsporami ve státním rozpočtu a omezením byrokracie, nikoli škrtáním v rozpočtech jednotlivých resortů nebo dokonce na sociálních investicích. „Občana se toto vyrovnání nedotkne, peníze budou nalezeny jinde,“ dodal John.

V jednání s církvemi pomohl Věcem veřejným Čunek

Zprostředkovatelem při jednáních mezi církvemi a Věcmi veřejnými byl podle předsedy poslaneckého klubu VV Víta Bárty senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL).  „Panu senátoru Čunkovi za to děkujeme, Věci veřejné se nacházely před těžkou Sofiinou volbou,“ řekl Bárta. Kdyby na ultimátum ODS a TOP09 nejmenší koaliční strana nepřistoupila, podle Bárty by bylo cenou „prodražení státního dluhu kvůli nestabilitě české ekonomiky v době krize“. „Ta se dá jednoznačně jasně vyčíslit čísly vyššími  než jsou ony dvě miliardy ročně, o kterých jsme v souvislosti s církevními restitucemi debatovali,“ uvedl Bárta.

Dodal, že příště budou při koaličních jednáních od začátku ostražitější. „Když jsme na vládní komisi pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi debatovali, kde vzít na církevní restituce a pan ministr financí Kalousek řekl, že se tím nemáme zabývat, že nám to řekne na jednání vlády. To je velmi drahé poučení o tom, že na podobný lep už neskočíme. Koaliční jednání budou o to tvrdší a zásadnější,“ řekl Bárta.

Místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová řekla, že vedení strany konzultovalo rozhodnutí i se zástupci krajů. „Kontaktovali jsme krajské rady, abychom měli  názor odspoda. Od začátku navíc nebyla naše jednání vedena ve stylu církevní restituce ano, nebo ne. Ctíme koaliční dohodu a zavázali jsme se k vypořádání s církvemi. Důležitý pro nás byl ale způsob, jakým k tomu dojde,“ uvedla Navrátilová. Zástupci grémia strany, kde jsou krajští představitelé, se podle jejích slov postavili za to, aby ministři VV na středečním jednání vlády pro církevní restituce hlasovali. Podle Bárty byli pro i všichni poslanci VV.

Hledali jsme nejméně špatnou cestu ze špatných, řekl John

Již před prvním úterním jednáním vedení Věcí veřejných se proti ustoupení větším koaličním partnerům postavil kupříkladu místopředseda strany Tomáš Jarolím. „Ve chvíli, kdy se vláda neumí dohodnout na tak zásadních věcech a kdy to vlastně není o rovnocenném koaličním partnerství, by pro mě pád vlády zase takovou škodou nebyl,“ uvedl v pondělním rozhovoru pro RegionOnline.cz.

„Hledali jsme nejméně špatnou cestu ze všech špatných cest. Církevní restituce měly být provedeny před dvaceti lety, to že je politici neudělali, nás připravilo o třicet miliard korun. Stát vyplácel církvím 1,5 miliardy po dobu více než dvaceti let na provoz, nebyly totiž církevní restituce,“ uvedl John. Stát bude církvím vyplácet peníze na platy ještě dalších sedmnáct let, i když už poběží církevní restituce. V roce 2030 dojde k faktické odluce státu od církví. Tři roky  budou církve dostávat tyto prostředky v plné výši, od čtvrtého roku budou každoročně sníženy o pět procent.

V rámci restitucí bude církvím v průběhu třiceti let splaceno 59 miliard korun, které se navýší o inflaci, která může představovat další desítky miliardy. Církve dostanou také majetek v podobě lesů, polí či rybníků v hodnotě 75 miliard korun. Pokud budou chtít církve majetek prodat, budou osvobozeny od daně z prodeje. Devadesát osm procent majetku získá katolická církev, která dalším šestnácti církvím a náboženským společnostem část procenta přepustí.

Opozice se směje, koalice je spokojena

Věci veřejné původně požadovaly seznam majetku, který bude církvím vrácen, koaliční partneři ho nedodali, posléze ani neodpověděli na dotaz, odkud finanční prostředky v rozpočtu vezmou. Ministr Kalousek později uvedl, že by mohly být použity ze čtyř kapitol ministerstva financí. Věci veřejné navrhovaly sloučení ministerstev životního prostředí a pro místní rozvoj nebo odložení restitucí na rok 2014.

Předsedu poslaneckého klubu KSČM konečné rozhodnutí véčkařů nepřekvapilo. „Neříkal jsem něco jiného?“ odkazoval na své úterní prohlášení, které portál RegionOnline.cz zveřejnil. „Je to jako u starého vtipu o kohoutkovi a slepičce, jak slepička běží kolem hnojiště, za ní běží kohoutek, ona si říká, ještě to dvakrát třikrát oběhnu, aby sis neříkal, že jsem nějaká lehká. To jsou Věci veřejné, mnoho povyku pro nic, tanečky a nakonec sklopí uši, politika každý den dobrý se opět projevila,“ dodal pro RegionOnline.cz Kováčik.

Poslanec Marek Benda (ODS), který byl členem vládní komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi, uvedl, že rozhodnutí Věcí veřejných církevní restituce podpořit vítá. „Považuji to za rozumné, jednalo se o dohodu, která byla sjednávána dlouho a za jejich účasti. Mám dojem, že průběh posledních tří dnů byl spíš jistou mírou nedorozumění, na samotné potřebě církevních restitucí jsme se shodovali. Samozřejmě, že se musí ve státním rozpočtu šetřit a je o tom možné se dál bavit,“ uvedl Benda pro RegionOnline.cz.

Foto: Andrea Cerqueirová

Filed in: Česko

Comments are closed.