2:04 am - Úterý Říjen 16, 2018

Dodržujte obchodní pravidla, řekl Obama čínskému viceprezidentovi

WASHINGTON – Americký prezident Barack Obama jednal v úterý v Bílém domě s čínským viceprezidentem Si Ťin-pchingem především o ekonomických otázkách a možnostech obchodní spolupráce. Zmínil ale i dodržování lidských práv a Sýrii.

Čínský viceprezident Xi s Barackem Obamou v Oválné pracovně

Obama při setkání s čínským viceprezidentem v Oválné pracovně uvedl, že silný vztah mezi oběma národy je „zásadní“.

„Chceme ale zdůraznit, že společně s mimořádným ekonomickým vývojem Číny jde ruku v ruce také nárůst odpovědnosti,“ řekl Obama podle stanice CNN. „Budeme s Čínou spolupracovat, ale chceme, aby se jezdilo podle stejných pravidel silničního provozu, pokud jde o světový hospodářský systém,“ dodal americký prezident.

Americký prezident také otevřel delikátní otázku lidských práv v Číně, kterou Spojené státy považují za klíčovou. Při obědě na ministerstvu zahraničí čínský viceprezident, který by se měl stát příštím vůdcem komunistické strany a čínským prezidentem, připustil, že  „prostor pro zlepšení“ v oblasti lidských práv v jeho zemi „existuje“.

Setkání bylo dlouhé – Čína je klíčová

Spojené státy hodlají prohloubit obchodní vztahy s Čínou a posílit tak svůj export. Nadále ale trvají na tom, že čínské ekonomické praktiky odporují často mezinárodním dohodám.

Setkání budoucího čínského prezidenta s Obamou trvalo asi 90 minut a bylo delší, než se původně plánovalo. Tiskový mluvčí Bílého domu Jay Carney novinářům řekl, že schůzka se protáhla vzhledem k důležitosti vzájemných vztahů.

Biden: Ne vždy si rozumíme

O důležitosti vztahů mezi Spojenými státy a Čínou se zmínil také americký viceprezident Joe Biden, který řekl, že obě země si ne vždy si rozumí. „Byli jsme toho svědky při nedávném zasedání Rady bezpečnosti OSN ohledně Sýrie, kdy jsme hluboce nesouhlasili s čínským a ruským vetem rezoluce proti nehoráznému násilí páchanému Asadovým režimem,“ řekl Biden.

Republikáni Obamu kritizují za vstřícné kroky

Republikánští kandidáti, kteří bojují o nominaci na prezidentské křeslo, Obamův postoj k Číně kritizovali a označili jeho kroky za příliš vstřícné.

Mitt Romney, favorizovaný republikánský kandidát, Čínu označil za autokratický stát, který ohrožuje americkou svobodu.

Čína je pro USA bezprecedentní soupeř, říká čínský deník

Čínský deník China Daily napsal, že se viceprezident Si a Obama shodli, že čínsko-americké vztahy jsou klíčové jak pro oba národy, tak pro celý svět.

Další z čínských periodik, deník Global Times, který provozuje čínská komunistická strana, si ale neodpustil poznámku, že „Spojené státy se nikdy před tím nesetkaly se soupeřem, jako je Čína.“

 Zdroj fotografie: Whitehouse.gov

 

Filed in: Amerika, Svět

Comments are closed.