7:07 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Čínský emisar vyzval v Sýrii k ukončení násilí

DAMAŠEK – K ukončení násilností v Sýrii vyzval v sobotu znesvářené strany náměstek čínského ministra zahraničí Čaj Ťűn, který v pátek přicestoval do Damašku, aby se pokusil nalézt východisko ze syrské krize.

Damašek

Jak uvádí server BBC s odvoláním na syrskou státní televizi, Čaj  Ťűn řekl, že Čína „vyzývá vládu i opozici a povstalce k okamžitému ukončení násilí.“ Podle syrské televize čínský vyslanec podpořil záměr prezidenta Bašára Asada uspořádat  26. února referendum o nové ústavě a po něm volby. „Doufáme, že referendum o ústavě a blížící se parlamentní volby proběhnou v klidu,“ řekl Čaj.

Opozice ovšem namítá, že dokud pokračují násilné akce vládních sil, referendum nemůže akceptovat. Jedna z důležitých frakcí opozice, Národní koordinační výbor pro demokratickou změnu, konstatuje: „Nemůžeme se zúčastnit referenda, dokud neskončí násilí a zabíjení“. Opozice vyzvala k bojkotu referenda.

Čína a Rusko začátkem února v Radě bezpečnosti OSN zablokovaly rezoluci požadující, aby Asad přestal s potlačováním protestů a odstoupil z funkce. Sobotní vydání listu čínské komunistické strany China’s Global Times označilo použití veta za projev odvahy ze strany Číny vyjádřit svůj názor a pevně za ním stát.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.