8:52 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Čína věří euru, bude dál nakupovat evropské dluhopisy

PEKING – Čínská národní banka má důvěru v budoucnost eura a je připravena dále nakupovat státní dluhopisy zemí eurozóny. V Pekingu to ve středu prohlásil guvernér centrální banky Čou Siao-čchuan.

Sídlo čínské národní banky v Pekingu

„Jak řekl včera premiér Wen Ťia-pao na čínsko-evropském summitu… Čína bude dál investovat do evropských vládních dluhopisů a chce se více podílet na řešení evropské dluhové krize,“ cituje Čoua tchajwanský deník The China Post.

„My euru věříme,“ řekl Čou dále v projevu při příležitosti otevření výstavy eura v Pekingu, kterého se zúčastnili i prezident Evropské rady Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Potíže eurozóny vyvolávají v Číně obavy, protože nepříznivě ovlivňují poptávku po čínském exportu.

Čínský premiér v úterý sdělil evropským politikům, že Čína zvažuje možnost pomoci Evropě s jejími fiskálními problémy prostřednictvím evropských záchranných fondů a Mezinárodního měnového fondu, aniž by to jakkoliv dál rozvedl.

Evropané problém vyřeší, ale bude to trvat

Van Rompuy ve středu jménem evropských lídrů vysoce ocenil čínskou důvěru a slíbil, že EU učiní vše potřebné pro zachování společné měny a finanční stability eurozóny.

Čína dala jasně najevo své sílící znepokojení vývojem kolem eura a opakovaně vyzývá vedoucí představitele unie k vyřešení situace, která, jak tento týden konstatovalo čínské ministerstvo zahraničí, dosáhla kritického bodu.

Barroso v této souvislosti prohlásil, že Evropané si dají „svůj dům do pořádku“, ale připustil, že to bude dlouhý proces. „Je to maraton, ne sprint,“ řekl předseda Evropské komise.

Čína se zatím k ničemu napevno nezavázala; Čou ale posluchače ujistil, že podíl čínských investic do cenných papírů denominovaných v eurech se nesnižuje. „Věříme, že pokud se evropské země pevně semknou, dokáží svoje problémy vyřešit,“ prohlásil Čou.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.