4:02 pm - Pátek Říjen 19, 2018

Chystá se kniha o zavražděné Simoně Monyové

ROZHOVOR – Populární česká spisovatelka, Simona Monyová, už své čtenáře nepotěší dalším dílkem svých příběhů ze života. Fanoušci ale mohou na trhu očekávat knihu o samotné spisovatelce, kterou za pomoci jejích přátel a rodiny dala dohromady brněnská novinářka Jiřina Veselá.

Jak se kniha bude jmenovat?

Knížka ponese název Ona. Jednak je to taková malá slovní hříčka (SimONA), jednak to poměrně vystihuje i obsah. Kdyby se vše odvíjelo normálně, pravděpodobně by Simona Monyová jednou, někdy v budoucnu napsala vlastní paměti. To se ale bohužel nestane, proto jedinou možností, jak přiblížit její život, bylo zachytit vzpomínky jejích nejbližších na ni.

Co vás přivedlo ke psaní knihy? Měla jste na spisovatelku nějaké bližší vazby?

Prostřednictvím fotografa Jefa Kratochvila se na mně obrátila rodina, synové a bratr Simony. Moc si toho považuji, práce to byla velmi zajímavá a v mnohém také poučná pro můj vlastní život. Se Simonou Monyovou jsem se ale nijak důvěrněji neznala.

 Jak dlouho knihu chystáte a co podle vás na ní bylo nejtěžší?

Knížka vzniká zhruba od podzimu. Nejtěžší bylo jako vždycky začít… Protože všichni o Simoně mluvili velmi hezky, měla jsem zpočátku strach, aby nevznikl portrét světice, protože to nebyla, stejně jako nikdo z nás. Byla normální, měla svoje klady i zápory a snažila se jednat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí i podle svého srdce.

Naštěstí o ní všichni její blízcí, maminka, synové, bratr, švagrová, první manžel a další, mluvili velmi upřímně a nesnažili se nic tajit, takže snad vznikl plastický obraz.

Nechtěla bych ale nikomu nic podsouvat, někomu radit nebo se pouštět do nějakých spekulací. Takže teď jen doufám, že mezi řádky výpovědí aktérů lze najít to, co by mělo být jedním z poslání knížky: rodinné a partnerské vztahy jsou minovým polem a nikdy nevíme, kam šlápneme, přestože jdeme velmi opatrně.

Budete do obsahu nějak zapracovávat i vztah s Borisem Ingrem i poslední tragické chvíle spisovatelky?

Vztah s Borisem Ingrem se knížkou prolíná stejně, jako se prolínal značnou částí života Simony Monyové. Ráda bych, aby si budoucí čtenáři a čtenářky nad popisem vlastně mnohdy běžných všednodenních událostí uvědomili, jak tenká je hranice, kdy láska začne být riziková.

Kniha bude beletrizovaný životopis? Nebo jakou formu jste pro text zvolila?

Beletrizovaným životopisem bych to nenazvala. Je to prostě soubor vzpomínek, mozaika, která by se měla složit v celek. Zda se tak stane, zda se mi to povedlo, to ale teď nemohu odhadnout.

Zdroj fotografie: udalosti112.cz

Filed in: Kultura, Literatura

Comments are closed.