10:27 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Chovateli někdo střílí ovce, ten za tím vidí politickou mstu

Chovatel Petr Uhlíř

LANŽHOT – Už přes rok si neznámý střelec vybírá za cíl ovce soukromého chovatele Petra Uhlíře  z Břeclavska. Ten za tím vidí politickou mstu.

Petr Uhlíř je bezradný. Někdo mu postupně postřílel dvanáct zvířat. První ovce, o něž přišel v roce 2010, ale policii nenahlásil. „Nechal jsem to prostě být, přestože bylo jasné, že neuhynuly přirozenou smrtí. Vlastně jsem si myslel, že je někdo otrávil. Až když jsem našel mrtvé další ovce, přivolal jsem policisty.  Teprve oni při ohledání v hustém kožichu objevili stopy po kulkách,“ vysvětlil chovatel.

O zatím poslední dvě ovce přišel v noci z 30. na 31. prosince loňského roku. Obě byly březí, jehňata by se narodila v dubnu. „Jednu střela do hlavy zřejmě na místě zabila, druhou jsem našel ještě živou a vlastní rukou jsem musel ukončit její trápení. K slzám jsem opravdu neměl daleko,“ řekl chovatel Petr Uhlíř.

Přestože mu někdo začal střílet ovce už v roce 2010, k medializaci se chovatel odhodlal až nyní, kdy se opět dostal do sporu se starostou obce Františkem Hrnčířem (TOP09). Domnívá se, že vraždění ovcí je politickou mstou za to, že často na zasedáních zastupitelstva kritizuje stávající vedení radnice. Vysvětlení má i pro to, proč někdo nenávist obrátil proti ovcím – na něj si pachatel netroufne, tak to za něj odnesla nevinná zvířata.

„Přišel jsem na radnici, aby mi zveřejnili placený inzerát, který by vedl k dopadení pachatele. Toho, kdo by vyšetřování posunul žádoucím směrem, jsem ochoten odměnit. Starosta to odmítl s tím, že jsem v inzerátu použil slovo řiť,“ uvedl Petr Uhlíř, který působí jako zastupitel za KSČM.

„Slovo řiť je sice slovo spisovné, ale v kontextu lékařském, nikoliv ve spojení lézt někomu do řiti. Trval jsem na tom, že tato věta z jinak nezávadného textu zmizí. To pan Uhlíř odmítl a zvolil jiné cesty medializace,“ kontroval starosta František Hrnčíř (TOP 09). S tím ovšem chovatel nesouhlasí: „Navrhl jsem mu přímo, že sporné slovo nahradím jiným, ale odmítl.“

Chovatel přiznává, že je hodně kritický

Starosta souvislost mezi střílením ovcí s místní politikou nevidí a tvrdí, že první ovce byly usmrceny ještě předtím, než se Petr Uhlíř stal opozičním zastupitelem. „Má různé aktivity, tak se mu třeba někdo mstil za ně. Pachatel tedy vůbec nemusí být z Lanžhotu. Ale střílet do ovcí, to může snad jen člověk, který to nemá v hlavě v pořádku,“ dodal starosta. Slova o různých aktivitách se chovateli vůbec nelíbí. „Proč není konkrétní? Takto vypadám jako nějaký mafián, což tedy nejsem!“ rozhořčil se.

O možném pachateli sice možná sám pro sebe spekuluje, ale nahlas nic říkat nechce. Jen prosí, aby mu lidé svým svědectvím či podezřením pomohli neznámého střelce zastavit.

Pachatel prý střílí v noci

Původně šestnáctihlavé stádo fungovalo jako živá sekačka na oploceném pozemku u rybníka Křenová. Ten je vyhlášeným rájem rybářů, kteří tam po domluvě s majitelem v noci číhají na velké kapry.

„Je jen otázkou času, kdy pachatel trefí některého z nich. Střílí totiž výhradně v noci a je na to dobře vybavený. Rozhodně musí používat noční vidění a je to navíc dobrý střelec, střílí spíše z dálky,“ odhadl Uhlíř, který má jasno i v použité zbrani. Jako myslivec se v nich vyzná, a tak rozpoznal kulovnici a při prosincové střelbě malorážku. Nalezené náboje sice předal policii, ale ta mu ani v roce 2010, ani nyní nepomohla. K případu se prý policisté vyjádří později.

„Kromě posledního případu na sklonku loňského roku nahlásil stejný majitel, že mu někdo během delší doby usmrtil šest ovcí. Tím mu vznikla škoda téměř dvanáct tisíc korun. Policisté případ prověřili  pro podezření z přečinu poškození cizí věci, ale pachatele se nepodařilo vypátrat,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Foto: Zuzana Nešporová

Filed in: Břeclav, Jihomoravský kraj, Právo

Comments are closed.