7:53 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Bod zlomu v chorvatské historii

KOMENTÁŘ – Včera hlasovali Chorvaté o připojení své země k Evropské unii. Jak se všeobecně očekávalo, většina z nich i přes určité obavy o ztrátu suverenity nakonec hlasovala pro vstup do EU. Prezident Ivo Josipović na to konto uvedl, že referendum je bodem zlomu v historii Chorvatska.

Výsledky referenda ukazují, že velká většina Chorvatů chce v roce 2013 vstoupit do EU. Celkem 67 procent z nich se vyslovilo souhlasně, 32 procent jich bylo proti. Co je však zarážející, je nízká volební účast. Hlasovat totiž přišlo jen kolem 42 procent voličů. Nicméně v referendu nebyla stanovena žádná minimální hranice pro to, aby hlasování bylo platné, takže i když to bylo trochu rozpačité „ano“, přece jen je to nakonec „ano“.

Chorvatsko bude 28. členem Evropské unie

Po mnoha peripetiích podepsalo nakonec Chorvatsko vloni Smlouvu o přistoupení k EU, podle které se má plně stát členským státem od července 2013. Na základě svého „ano“ v nynějším referendu se tedy v příštím roce připojí k 27 dosavadním členům, kteří dohodu o vstupu Chorvatů do EU již před samotným konáním referenda ratifikovali.

Evropská unie vidí vstup Chorvatů jako relativně bezproblémovou záležitost. Eurokomisař pro rozšíření EU Štefan Füle věří, že Chorvatsko bude do července příštího roku „připraveno plně převzít odpovědnost členství“.

„Ano“ i „ne“

V Chorvatsku samotném však vstup země do EU zcela bezproblémově vnímán není. Přestože jsou všechny hlavní politické strany pro vstup do EU, a to i navzdory finanční krizi, se kterou se Evropská unie nyní potýká, dají se v Chorvatsku zaslechnout i nesouhlasné názory.

Zastánci vstupu často hovoří vzletným jazykem. „Je to historické rozhodnutí… možná zlom v naší historii,“ prohlásil premiér Zoran Milanović po hlasování. Podle stoupenců EU je členství pro zemi v dlouhodobém horizontu zkrátka nejlepší volbou. Jak řekl předseda vlády Milanović v parlamentu, země nemá lepší možnost.

Proti nim stojí skupina těch, kteří v Evropské unii být nechtějí – neparlamentní uskupení, nacionalisté a armádní veteráni. Už dříve varovali a stále varují před ztrátou suverenity pouhých dvacet let poté, co se Chorvatsko stalo nezávislým státem. „Volební účast ukazuje, že se Chorvatsko k Evropské unii obrátilo zády,“ myslí si jeden z vůdců „antikampaně“, válečný veterán Zeljko Sacić.

Velká příležitost

V současné době se Chorvaté potýkají s vysokou nezaměstnaností a dalšími ekonomickými problémy. Zastáncům členství státu v EU, mezi které patří i mnoho menšinových Srbů, je samozřejmě jasné, že Evropa nevyřeší všechny jeho problémy, nicméně ve vstupu do Evropské unie vidí velkou příležitost.

Podle Evropské unie je pak výsledek referenda dobrou zprávou pro celý balkánský region. Blížící se vstup Chorvatska totiž vysílá jasný signál do jihovýchodní Evropy, který ukazuje, že díky politické odvaze a stanoveným reformám je členství v EU na dosah.

Zdroj fotografie: sxc.hu

Filed in: Chorvatsko, Svět: Mezinárodní vztahy

Comments are closed.