7:52 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Chorvati dnes hlasují o vstupu do Evropské unie

ZÁHŘEB – Chorvatští voliči dnes ve všelidovém hlasování rozhodují o tom, zda se jejich země v roce 2013 stane novým členem Evropské unie. Podle průzkumů veřejného mínění vstup do Unie podporuje asi 60 procent dotázaných, konstatuje server BBC.

Oponenti členství v Unii se obávají zejména toho, že jejich země ztratí suverenitu pouhá dvě desetiletí poté, co si vybojovala nezávislost na bývalé Jugoslávii.

Zastánci vstupu do EU však namítají, že členství v Unii je pro jejich zemi z dlouhodobého hlediska nejlepší možností. „Chorvatsko neztratí svoji suverenitu, nepřijde o své nerostné bohatství ani nebude ovládáno Evropskou unií, vysvětluje prezident Ivo Josipović ve svém dnešním písemném provolání k Chorvatům a dodává: „Evropa nevyřeší všechny naše problémy, ale je to pro nás velká příležitost.“

Korespondent BBC připouští, že po silně proevropských náladách, panujících před několika lety, nadšení Chorvatů pro EU poněkud vyvanulo. Nicméně hlavní parlamentní strany vstup podporují a totéž platí i o Srbské menšině. Překvapivě i generál Ante Gotovina, který si v současné době odpykává dlouholetý trest vězení za válečné zločiny spáchané na srbském obyvatelstvu, vyzval své krajany, aby dnes hlasovali „ano.“

Právě dlouhodobá neochota Záhřebu vypátrat Gotovinu a další osoby podezřelé z válečných zločinů a předat je mezinárodnímu soudu v Haagu způsobila, že Chorvatsko vstupuje do EU až nyní, se značným zpožděním. Pokud dnes Chorvati členství v Unii schválí, poslední překážkou bude již jen jeho ratifikace parlamenty sedmadvaceti stávajících členských zemí EU.      

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Chorvatsko

Comments are closed.