7:07 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Doživotní zákaz pro šílence Chisoru? Až příliš tvrdý trest

KOMENTÁŘ – Britský boxer Dereck Chisora chtěl změnit zavedené pořádky v profesionální těžké váze, které pevnou rukou vládnou ukrajinští šampióni bratři Kličkové. Částečně se mu to povedlo, jenže nyní na svou nezvládnutou agresivitu může tvrdě doplatit.

Rvačka Derecka Chisory s Davidem Hayem

Před zápasem při vážení Chisora proplesknul mistra světa organizace WBC Vitalije Klička. V ringu vyplivl vodu do tváře jeho bratru Vladimirovi. V samotném souboji zanechal velmi dobrý dojem a (zraněným omezeného) obhájce titulu trápil celých dvanáct vypsaných kol. Na pozápasové tiskové konferenci se pak serval se svým krajanem a bývalým boxerem Davidem Hayem.

Na 48 hodin toho britský bijec, kterého „vychovala“ ulice a před boxerskou kariérou se nejednou zapletl se zákonem, stihl skutečně hodně. Puritánská anglická společnost jej stejně jako oba ukrajinští boxeři odsoudila a britská boxerská unie mu nyní hrozí doživotním zákazem.

Chisora neudělal boxu dobrou reklamu

Dobrý záměr se špatným provedením se může u osmadvacetiletého boxera změnit rychle v noční můru. A nejen tu obraznou, Chisora totiž loni v prosinci kontroverzně prohrál s Finem Robertem Heleniem, pyšnícím se právě touto přezdívkou.

Je však doživotní zákaz za tyto prohřešky skutečně adekvátním trestem? Pomineme-li fakt, že Chisora by mohl zažádat o licenci v jiném státe (třeba i v Česku), případně pokud by distanc přijala za svůj také evropská boxerská unie, tak za velkou louží, byl by to i přesto pro nadějného boxera příliš tvrdý trest.

Jistě, Chisora to přehnal a boxu dobrou reklamu rozhodně neudělal. Lidé, kteří tento sport odsuzují či sledují z povzdálí mají v rukávu další trumfy pro tvrzení, že je to zábava šílených bezmozků a kriminálníků. Jenže na obranu rodáka ze Zimbabwe – takto uboze a hloupě se zachoval poprvé v kariéře.

Za ubohost v podobě facky a poté plivance do tváře bratra jej navíc již mezi šestnácti provazy v podobě svého vítězství ztrestal Vitalij Kličko. Za hloupost a agresivitu Chisoru nejspíše nemine trest od německé policie (zápas se uskutečnil v Mnichově, pozn. redakce). Podívejme se na rvačku Chisory s Hayem z jiného úhlu. Jistě, stala se špatná věc. Ale…

Trestali by takto tvrdě i v jiných sportech?

Například fotbalista Eric Antona v roce 1995 po vyloučení v zápase s Crystal Palace při odchodu ze hřiště nakopnul ve stylu kung-fu fanouška soupeře a surově ho zbil. Následky? Čtyři měsíce bez fotbalu a pokuta 100 tisíc liber, v dalším ročníku ale již mohl francouzský útočník Manchesteru United dál rozsévat hrůzu na hřišti svým fotbalovým uměním.

Podobných případů nejen ve fotbale najdete spoustu. Chisorovo chování tím rozhodně neomlouvám. Trest si bezesporu zaslouží. Ať od policie nebo od své federace. Stejně tak si ale zaslouží i druhou šanci. Co takhle potrestání v podobě pokuty, veřejná omluvy a například tříletá podmínky?

Chisora v ringu dokázal, že pokud svou agresivitu dokáže správně usměrnit, je to skvělý boxer. V osmadvaceti letech navíc patří ve světové špičce v těžké váze mezi nejmladší, má tak před sebou ve vrcholné kondici klidně ještě deset let. To je dost času na to, aby ztropil nějakou další hloupost. A stejně tak na skutečně definitivní (doživotní) zákaz.

Zdroj foto: www.badlefthook.com

Filed in: Ostatní sporty, Sport

Comments are closed.