7:08 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Američtí vokalisté Chanticleer potřetí v Čechách

PRAHA/BRNO – Již potřetí do České republiky zavítá americký vokální soubor Chanticleer, který s sebou přinese hudbu dýchající historií i zajímavými moderními prvky. Jejich mnohaleté zkušenosti a světový věhlas jsou již samy o sobě zárukou prvotřídního kulturního zážitku.

V České republice letos vystoupí dvakrát, a to ve čtvrtek 26. ledna ve Státní opeře v Praze od 19 hodin a v pátek 27. ledna v Národním divadle v Brně od 20 hodin.

Chanticleer je dvanáctičlenný americký mužský pěvecký sbor původem ze San Francisca, který má dlouholetou tradici již od sedmdesátých let. Zabývá se hudbou z renesančního období, ale nevyhýbá se ani gospelu nebo jazzu.

 Precizní harmonie klíčem ke Grammy

Soubor není v Čechách žádným nováčkem. Vůbec poprvé přijel v roce 2008 a loni téměř na den přesně okouzlili svým výkonem celé Rudolfinum. Patří mezi nejlepší pěvecké sbory na světě a sklízí úspěch jak u obecenstva, tak i u hudebních kritiků, což dokazuje i jejich dvojnásobné ocenění Grammy Award.

V roce 2008 se stali Americkým hudebním souborem roku a zároveň se dostali do Americké síně slávy klasické hudby v Cincinnati. K jejich neobvyklému názvu je inspirovaly Canterburské povídky Geoffreyho Chaucera. „Chanticleer“ bylo jméno kohouta v jedné z povídek a ve francouzsko-anglickém překladu znamená „čistý zpěv“, což jejich preciznímu výkonu zcela odpovídá.

Velký úspěch, velká dřina

Sbor vznikl už v roce 1978, založil ho student muzikologie Luisem Botto. Studoval středověkou a renesanční hudbu a bylo mu líto, že tuto hudbu nikdo veřejně neprodukuje. Napadlo ho tedy založit čistě mužský sbor, jak tomu v renesanci bývalo zvykem.

Začátky nebyly úplně snadné. V dodávce projížděli skrz naskrz Amerikou a na stravu muselo celému ansámblu stačit méně než padesát dolarů na den. Naštěstí se však podmínky začaly  rychle zlepšovat.

Jejich úspěch byl mimo jiné založený i na silných přátelských vztazích, protože bez pevného pouta by se jim obtížné začátky jen těžko podařilo překonat. Zakladatel Louis Botto fungoval jako zdatný umělecký ředitel až do roku 1997, kdy podlehl nemoci AIDS. Celkem se ve sboru vystřídalo na sto členů a podařilo se jim nahrát mnoho úspěšných alb včetně těch vánočních. Čas od času se sbor spojí i s jinými hudebníky a společně pak sklízejí obrovské úspěchy po celém světě.

Zdroj: chanticleer.org
Zdroj fotografie: chanticleer.org

Filed in: Hudba

Comments are closed.