10:27 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Český voják v Afghánistánu zachránil život

LÓGAR (AFGHÁNISTÁN) – Bronzovou hvězdou, čtvrtým nejvyšším bojovým oceněním ozbrojených sil USA, vyznamenal předseda sboru náčelníků štábů americké armády rotného Michala Novotného. Ten v listopadu 2011 zachránil život americkému vojákovi, který v Afghánistánu při výbuchu nálože přišel o obě nohy a ruku.

Rotný Michal Novotný po předání vyznamenání

Novotný, příslušník 102. průzkumného praporu z Prostějova, je vojákem českého provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru. Americký generál Martin E. Dempsey ho v pátek 10. února ocenil spolu se sedmi americkými vojáky na základně Shank.

„Ocenění si samozřejmě vážím, ale medaile není tak důležitá jako to, že se podařilo zachránit život toho vojáka. Slyšel jsem, že se mu teď narodilo druhé dítě a má tedy důvod, pro co žít,“ uvedl rotný Michal Novotný, který se uplynulý víkend vrátil po šestiměsíčním působení v Afghánistánu zpět domů.

Osudnou se mu stala výbušnina

Americký voják utrpěl těžké zranění v provincii Lógar 19. listopadu 2011 při výbuchu podomácku vyrobeného nástražného výbušného zařízení v průběhu výjezdu tzv. silničního odminovacího odřadu (RCP – Route Clearance Patrol). Následkem exploze přišel o obě dolní končetiny, částečně pravou ruku, měl zlomenou pánev a řadu dalších zranění. Okamžitě po výbuchu rotný Michal Novotný, který je absolventem série odborných zdravotnických kurzů v USA zaměřených na bojovou medicínu, přispěl za pomoci dalších tří českých vojáků svým včasným a profesionálním zásahem k záchraně jeho života.

Náčelník Generálního štábu AČR je na Novotného pyšný

„Jsem hrdý na to, že má naše armáda vojáky, kteří v takovýchto krizových momentech, kdy jde doslova o životy, zachovají chladnou hlavu a bez zaváhání odvedou profesionální výkon,“ konstatoval náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek poté, co byl o události informován. „Je to necelé dva týdny, co jsem také obdržel poděkování od francouzské armády za záchranu životů francouzských vojáků našimi lékaři v Kábulu. Pro každého velitele patří ocenění jeho podřízených k těm nejhezčím okamžikům ve vojenské kariéře. Pevně věřím, že i domácí česká veřejnost bude na „své vojáky“ pyšná,“ dodává generál Picek.

Ministr obrany: Jsem hrdý na každého vojáka v Afghánistánu

„Vojáci Armády ČR odvádějí v Afghánistánu skvělou práci, kterou naši spojenci velmi oceňují. Jsem hrdý na každého z nich. Rotný Michal Novotný svým bezchybným výkonem přispěl k záchraně toho nejcennějšího, lidského života. Za to mu patří dík,“ řekl ministr obrany Alexandr Vondra.

Bronzová hvězda se uděluje od roku 1944 příslušníkům ozbrojených sil za statečnost, vynikající služby v boji a významné skutky. Jde o čtvrté nejvyšší bojové ocenění ozbrojených sil USA.

Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany

Filed in: Armáda, Česko

Comments are closed.