8:42 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Český skauting slaví 100 let

PRAHA – Ku příležitosti výročí 100 let skautingu u nás, přichystalo KC Novodvorská 4  několik  tématicky zaměřených výstav. Vyznavače přírodního způsobu života, čestnosti a morálních hodnot zaujme historická výstava „100 let skautingu“ . Milovníci dobrodružství mohou zajít na besedu se zkušeným lovcem a ochráncem exotických zvířat.

Loví hrocha, lva i dikobrazy

V rámci ochrany přírody proběhne 15. února v Kulturním centru Novodvorská zajímavá beseda o lovu divokých zvířat s cestovatelem a lovcem Richardem Marksem. Ten se dlouhá léta zabývá lovem, ochranou a odchytem zvěře v Africe, na Novém Zélandu, v Austrálii a v Kanadě. Svým klientům  nabízí  doprovod při lovení zvířat, třeba hrocha, krokodýla, hyeny, lva, ale i dikobraza či paviána. „Strategie je otázkou lokality, kde se zvíře loví, tím myslím skutečnou znalost oblasti a pochopitelně způsobu života jednotlivých zvířat, včetně počasí. Úspěšnost lovu záleží především na momentálních okolnostech, jisté dávce štěstí a schopnostech vašich průvodců i stopařů. Není možné říci jednoznačně, které zvíře se loví snadněji, a které složitěji,“ řekl pro  Regionline.cz (ROL.CZ) zkušený lovec a cestovatel.

Výstava jako putování historií skautingu

Na výstavě se návštěvníci nejdříve přesunou do období 1911 a 1912, které lze pokládat za začátek nového výchovného systému, jemuž se dodnes říká skauting. Ze zachovalých dokumentů se dozvědí, že k nám přišel z Anglie a Českou mládeží i společenskými kruhy byl skauting nadšeně přijat. Kombinace romantického pobytu i činnosti v přírodě, závazky k vysokým mravním ideálům a silnými přátelskými pouty, si jedinečné výchovné metody brzy získaly zájem v celém světě.

Láska k přírodě, čestnost a kamarádství
Spolek Junák – český skaut založil v roce 1912 středoškolský profesor Antonín Benjamin Svojsík, který přeložil a pro české poměry upravil Baden-Powellovu knihu Scouting for boys. „Svojsík se snažil o zvláštní, specifický ráz naší skautské organizace. Tato důležitá okolnost sehrála ve stoleté historii českého skautingu příznivou roli. Já podle  zásad čestnosti, lásce k přírodě a kamarádství žil celý život. Ze skautského oddílu mi zůstali na živu dva kamarádi a ještě dneska se občas sejdeme. Jsem rád, že i dnešní mladí do skautských oddílů chodí,“ sdělil pro Regionline.cz (ROL.CZ) pamětník Josef Svoboda, který do skauta vstoupil ještě před druhou světovou válkou v roce 1937.

Další výstava v Národním muzeu

Právě za 2. světové války skautské sdružení rozpustili v roce 1940 nacisté a po pěti letech legální činnosti v roce 1950 komunisté. V době Pražského jara v roce 1968 se skauti po letech svobodně nadechli, o dva roky později ale přišel další zákaz. Skautské oddíly ale v podstatě fungovaly dál, jen se nazývaly třeba turistickými kroužky. Činnost skautu byla obnovena po roce 1989 a dodnes funguje několik tisíc skautských oddílů po celé ČR. Výstava v KC Novodvorská probíhá do 29. února.  Další výstava ke 100 letům skautingu v Čechách proběhne v Muzeu hlavního města Prahy od 21.3. – 24.6. 2012.

 

Zdroj: ctyrka.info

Zdroj fotografie: ctyrka.info

Filed in: Kultura, Kultura v regionech

Comments are closed.