8:11 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Český export do Iráku dostal nový impuls

PRAHA – Ministerstvo průmyslu a obchodu a Svaz průmyslu a dopravy ve spolupráci s velvyslanectvím Irácké republiky dnes pro české firmy uspořádalo podnikatelské fórum. To se uskutečnilo při příležitosti oficiální návštěvy státních představitelů Iráku v České republice, která trvá již druhý den a skončí zítra.
Do Prahy přijel irácký místopředseda vlády pro energetiku Hussain al-Shahrestani, kterého doprovází také ministr průmyslu a nerostných zdrojů s ministrem obrany.

Na dnešním setkání měli zástupci téměř stovky firem příležitost dojednat kontrakty v této zemi. Vzájemný obchod mezi Českou republikou a Irákem v posledních letech dynamicky narostl a dosahuje hodnot kolem sta milionů dolarů ročně. Jen do listopadu loňského roku činil bezmála 80 milionů dolarů. Český vývoz do Iráku přitom výrazně překračuje dovoz ze země.

Náročná obnova země

Pro Svaz průmyslu a dopravy ČR šlo o další akci podpory exportu a investic v této zemi, které se intenzivně věnuje již od roku 2003. „Potenciál je v Iráku ohromný, ruku v ruce s tím je ovšem spojená početná konkurence pro naše firmy prakticky ze všech možných stran,“ sdělil ROL.CZ tiskový mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Pro iráckou stranu jsou prioritní zejména oblasti energetiky, strojírenství, především těžké, těžební a chemický průmysl, dopravy, vodohospodářství, zbrojní průmysl a další odvětví.

Irák čeká především rozsáhlá obnova země a transformace státního sektoru, což je právě rozsáhlá šance pro české podnikatele. Jde zejména o oblast energetiky. Spotřeba elektřiny roste v Iráku ročně o 15 procent, na což reaguje výstavbou nových kapacit. Do roku 2015 by se výroba elektřiny měla zvednout ze současných 7,5 tisíce MW na 20 tisíc. Rekonstruováno má být 12 elektráren a postaveno 19 nových elektráren.

Největší zájem o ropu

Velkým nedostatkem současného Iráku je tristní infrastruktura. „Bude potřeba vybudovat nemocnice, letiště, mosty, byty, telekomunikace, přístavy, překladiště, rozvinout turistický ruch. Iráčané mají také velmi ambiciózní plány s vedením ropy a plynu, protože se na jejich území nacházejí velká naleziště,“ dodal Milan Mostýn.

V arabské zemi, která se stále ještě vzpamatovává z Husajnovy diktatury, se dnes vytěží okolo tří milionů barelů ropy denně. Do roku 2014 však chtějí těžbu zdvojnásobit. Podobné plány jsou také u těžby zemního plynu. Z tohoto důvodu byl první ze tří panelů na dnešním fóru věnován, byl o něj také největší zájem, právě těžbě a zpracování ropy. Další dva se věnovaly průmyslové výrobě a investičním pobídkám.

Češi mají dobré jméno

Zástupci českých firem mají výhodu v dobrém renomé, které si Česká republika v Iráku vydobyla. Především na severu, v oblasti Kurdistánu, jsou Češi hodně vidět. „Nejsme konfliktní země, tak nás vnímají v Iráku. Firmy, které v této zemi odvedly práci, nám získaly důvěryhodné jméno. Věřím, že se i přes tvrdou konkurenci, budeme při obnově Iráku i nadále prosazovat,“ uzavřel pro ROL.CZ mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

Zdroj fotografie: flickr.com

Filed in: Byznys

Comments are closed.