12:13 pm - Středa Říjen 17, 2018

Česko chce pořádat ME fotbalistů do 21 let v roce 2015

PRAHA – Fotbalová asociace České republiky (FAČR) se bude ucházet o pořadatelství mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v roce 2015. O hostiteli rozhodne Evropská fotbalová asociace (UEFA) v březnu. FAČR o tom informuje na svazových stránkách.

Předseda FAČR Miroslav Pelta (vlevo) a šéf kandidatury Petr Fousek

Kromě Česka se o pořádání šampionátu uchází Rusko, Rakousko, Wales, Ázerbájdžán, Portugalsko, Řecko a Maďarsko. V minulém roce uniklo českému fotbalu pořadatelství ME jednadvacítek v roce 2013 po těsné prohře s Izraelem.

Nová kandidatura doznala jen minimum změn, hrálo by se v Praze na Letné a v Edenu, v Olomouci a Uherském Hradišti. Ambasadorem bude opět někdejší fotbalový reprezentant a držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd. Rozpočet počítá s 72 miliony korun, většinu ovšem hradí UEFA, která si ponechává marketingová práva.

“Jsem hrozně rád, že jsme na tu minulou kandidaturu mohli navázat. Kandidaturu už jsme předložili, co se týká úřednické části, jsme jasní vítězové, teď to zbývá dotáhnout po stránce lobbistické. Chceme to pořadatelství opravdu hodně. Bral bych to jako velký úspěch,” řekl na páteční tiskové konferenci předseda FAČR Miroslav Pelta.

Šéfem kandidatury zůstává Petr Fousek, který získal potřebné kontakty i díky svému místu v komisi UEFA pro futsal. “Je to silný hráč, který nám může pomoci,” má jasno Pelta. “Děsně nerad prohrávám a ta minulá porážka byla motivací se o to znovu pokusit. Vycházíme ze stejného konceptu. Jsou tam nejlepší stadiony a hotely, jaké máme k dispozici,” uvedl Fousek.

Pořadatel bude zvolen v Istanbulu

Stejně jako při minulé kandidatuře čekají na Česko silní soupeři. “Řecko možná odstoupí, ale ta sestava i tak určitě není jednoduchá. Nejen co se týká infrastruktury, ale také z hlediska diplomacie. Máme určitý morální náskok, jelikož jsme minule prohráli jen těsně. Naší výhodou by rovněž mělo být, že nekandidujeme na nic jiného, což se bude také zohledňovat,” řekl Fousek, jenž za největší soupeře považuje sousedy z Rakouska a také Rusko.

O tom, kdo bude turnaj nakonec pořádat, se rozhodne v březnu. Nejprve 2. března zasedne komise národních mužstev, která posoudí jednotlivé kandidatury a nevyhovující vyřadí. “Náš cíl je dostat se mezi tři nejlepší kandidatury, což by se nám mělo povést,” přeje si Fousek.

Na kongresu UEFA v Istanbulu 22. a 23. března pak výkonný výbor UEFA zvolí definitivního pořadatele.

Zdroj: Media Press Servis / ROL.CZ / Petr Hašek
Zdroj fotografie: FAČR – fotbal.cz

Filed in: Fotbal, Sport

Comments are closed.