2:10 am - Neděle Říjen 21, 2018

Česko vloni získalo o 30,7 miliard víc, než do rozpočtu Unie dalo

PRAHA – V roce 2011 obdržela Česká republika z rozpočtu Evropské unie 72,5 miliard korun a do rozpočtu  odvedla 41,7 miliard korun. Česko tak získalo o 30,7 miliard více, než do unijního rozpočtu dalo. Ve své čtvrteční tiskové zprávě to uvádí ministerstvo financí.

Ilustrační foto

Takzvaná výsledná čistá pozice za rok 2011 je ale o více než 17 miliard korun nižší než v předchozím roce. Pokles zapříčinila revize národních účtů provedená ze strany ČSÚ, kvůli níž musela Česká republika v prosinci 2011 dodatečně odvést téměř 5 miliard korun. 

Revize se týkala období 2002 až 2010 a s ohledem na zvýšení hrubého národního produktu muselo Česko do rozpočtu EU doplatit rozdíl, který v období 2004 až 2010 kvůli nižšímu vykazování hrubého národního produktu neodvedla.

Druhým faktorem snížení přebytku je pozastavení certifikací a tím i plateb z evropského rozpočtu kvůli problémům u vybraných operačních programů. Zejména se to týká Operačního programu Doprava a také Životní prostředí, které tvoří zhruba čtyřicet procent celkové alokace,  a dále Operačního programu Severozápad Ústeckého a Karlovarského kraje.

„I přes tyto problémy je Česká republika stále výrazným čistým příjemcem z rozpočtu Evropské unie,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. „Je třeba si uvědomit, že celkově jsme v letech 2004 až 2011 získali čistých 176,1 miliard korun, které nám de facto zaplatili evropští daňoví poplatníci,“ dodal ministr.

Zdroj: Media Press Servis ROL.CZ/Emil Szirmai

Zdroj fotografie: www.flickr.com/epSos.de

Filed in: Finance

Comments are closed.