7:50 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Česká firma prodala do Seattlu tramvaje za více než půl miliardy

PRAHA –  Český výrobce Inekon Group uzavřel smlouvu s americkým městem Seattle na prodej šesti tramvají. Hodnota kontraktu činí 26,6 milionu dolarů (508 milionů korun). Seattle si také vyhradil opci na pořízení dalších dvaceti vozů. Agentuře Media Press Servis/ROL.CZ to sdělil Michal Dolana ze společnosti DDeM, která Inekon mediálně zastupuje.

Ilustrační foto

První dokončená tramvaj by měla do Seattlu dorazit počátkem roku 2014.

„Do Seattlu jsem dodali naše první tramvaje v roce 2007. Od té doby jezdí prakticky se stoprocentní spolehlivostí. Především tato reference byla základem našeho úspěchu ve výběrovém řízení, které americké město uspořádalo v loňském roce,“ uvedl Jan Hušek,  místopředseda představenstva Inekon Group.

Zájem mají i v Dallasu

Do USA může v příštích třech letech zamířit až 26 nových tramvají.

„Seattle má právo převést opci na dalších dvacet tramvají na jiného zákazníka. Ten tak nemusí vypisovat vlastní, nové výběrové řízení. Díky tomu se nám otevírají dveře do celé Ameriky. Již nyní projevilo zájem město Dallas z Texasu o dodání tří tramvají z této opce,“ sdělil Hušek

Varianta určená pro USA je nízkopodlažní, vozidlo je obousměrné a salon pro cestující je plně klimatizovaný. Tramvaje budou nově konstruovány tak, aby v Seattlu dokázaly překonat trasu do kopce dlouhou přibližně 0, 75 km bez trakčního napájení.

Původní český výrobek

Tramvaje Inekon jsou původním českým výrobkem. Vozy se vyrábějí ve spolupráci s Dopravním podnikem Ostrava v ústředních dílnách v Martinově. Seattle, největší město státu Washington a amerického severozápadu, ale není jediným místem v USA, kde české tramvaje jezdí. Na přelomu let 2006 a 2007 Inekon dodal tři vozy také do Portlandu. Do tohoto města v Oregonu podobně jako do Tacomy ve státě Washington vyvezl Inecom první tramvaje již koncem devadesátých let minulého století. Tři nové vozy Inekon 12-Trio koupilo i hlavní město USA Washington D.C.

Inekon Group je ryze soukromou českou společností, která byla založená v roce 1990. Z počátečních obchodních aktivit – hlavně vývozu kolejových vozidel a dovozu surovin pro chemický průmysl – se postupně rozrostla v obchodně-výrobní skupinu zaměřenou na tři oblasti podnikání: výrobu a prodej kolejových vozidel, chemii a vývoz investičních celků.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ/Emil Szirmai

Zdroj fotografie:  Inekon group

Filed in: Česko

Comments are closed.