8:04 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Cena benzinu je konečně lehce příznivější

PRAHA – Poprvé od začátku letošního roku ceny pohonných hmot (PHM) v Česku v uplynulém týdnu přestaly růst a  dokonce nepatrně klesly.

Tankování benzínu
Ilustrační foto

Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil v průměru o osm haléřů na 35,92 Kč/litr, nafta o čtyři haléře na 36,65 Kč/litr. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila společnost CCS.

I tak PHM celkově hodně zdražily – oproti minulému měsíci Natural 95 zdražil v průměru o 1,17 Kč, diesel o 1,21 Kč. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je Natural 95 dražší o 2,78 Kč (8,38 %) a nafta dokonce o 4,13 Kč (12,69 %).

Za růstem ceny stály hlavně dva faktory – vysoká cena ropy na světových trzích a slabá koruna oproti dolaru. Zatímco  česká měna v poslední době zvrátila svůj pád (a už se to lehce projevilo u čerpacích stanic), další vývoj ceny ropy je naprosto nepředvídatelný. Může za to mezinárodní politická situace na Blízkém východě.

Karty k ceně ropy drží Írán 

Írán totiž plánuje omezit vývoz ropy do Evropy. Jedná se o odvetu za embargo, které vůči němu vyhlásila minulý týden Evropská unie a další země Západu (v rámci dalších sankcí kvůli spornému jadernému programu Íránu).

Evropané ale původně chtěli ještě využít platné kontrakty a ropu odebírat až do června. A mezitím si nasmlouvat jiné dodavatele. Nejedná se o malá čísla – loni v 1. pololetí šlo do Evropské unie (EU) celkem 18 % íránského exportu ropy.  EU je tak po Číně druhým největším odběratelem.

Nyní ale Írán v odvetě chce „některým zemím“ (těm, co se připojily k embargu) zastavit ropu okamžitě. Podle mluvčího parlamentního energetického výboru jde o iniciativu několika poslanců. Původně se o zastavení vývozu této strategické suroviny do EU měl hlasovat íránský parlament včera. Nakonec bylo konečné rozhodnutí odložené na středu. Pokud íránští zákonodárci tento svůj záměr posvětí, export by mohl být zastaven prakticky okamžitě,  už během tohoto týdne.

Až 150 dolarů za barel ropy

Pokud se tak stane, bude to mít dramatický vliv na celosvětové ceny ropy. A netřeba zdůrazňovat, že to je cílem íránského režimu. Ředitel tamnější ropné společnosti NIOC Ahmad Kalabání v sobotu upozornil, že cena ropy by mohla skokově stoupnout na 120 až 150 dolarů za barel.

Na tuto možnost jako na reálnou upozornil minulý týden i Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svých poznámkách určeným skupině největších světových ekonomik G20. Cena ropy by se tak dostala k rekordnímu maximu, na němž byla v létě 2008. Tehdy se barel ropy prodával za téměř 150 dolarů. To však byla české koruna ještě velmi silná a u nás se to tak neprojevilo.

Jiní světoví analytici to nevidí situaci tak černě. Podle některých z nich by výpadek íránské ropy na trzích nahradila například Saudská Arábie či Lybie, kde se těžba černého zlata rychle vrací na předrevoluční úroveň.

Z Teheránu ovšem mezitím zazněly i hrozby, že země je schopna zablokovat i Hormuzský průliv – klíčovou úžinu kterým proplouvají tankery naložené ropou z arabských zemí. Tím by dostupnost ropy na světových trzích dostala novou „ránu“.

Foto: archiv ROL.CZ

Filed in: Česko, Svět

Comments are closed.