1:20 am - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Cameron vyzývá eurozónu k rozhodnosti

DAVOS – Vedoucí představitelé zemí eurozóny by v boji proti krizi měli postupovat s odvahou a rozhodností. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to dnes prohlásil Britský premiér David Cameron. Informoval o tom deník The Guardian a francouzský server lexpress.fr.

David Cameron

Cameron shrnul tři hlavní problémy, kterým je třeba čelit, do tří slov: „Řecko, banky, euroval“.

Situaci Řecka je třeba vyřešit, rekapitalizovat banky a dosáhnout dohody ohledně nového záchranného fondu pro země eurozóny sužované krizí.“ Britský premiér podrobil kousavé kritice dosavadní reakci zemí eurozóny na problémy, jež přinesla krize, i jejich dlouhodobou neschopnost zvyšovat svoji konkurenceschopnost.

Podle jeho slov polovina zemí EU je letos méně konkurenceschopná než před rokem a pět z nich je méně konkurenceschopných než Írán. Od počátku krize úroveň zadlužení na jednoho obyvatele Evropy stoupla o 4500 eur, přímé zahraniční investice poklesly o dvě třetiny  nejméně polovina členských zemí má pětinu i více svých mladých lidí mezi nezaměstnanými.

„V tuto chvíli už nelze předstírat, že žádný problém není, ani nelze vyčkávat z obavy, že něco pokazíme,“ burcoval Cameron.

Pryč s šílenstvím, přišel čas odvážných rozhodnutí

Načasování návrhu daně z finančních transakcí označil předseda britské vlády za „šílenství“. Zavedení této daně, které se někdy říká daň Robin Hooda, by podle jeho slov Evropskou unii stálo ztrátu 500 000 pracovních míst a pokles HDP až o 200 miliard eur.

„Takhle se nedá pokračovat,“ hřímal Cameron. „Británie přijala odvážná rozhodnutí a dokázala, že je možné obnovit důvěru trhů. Za těchto okolností je naprosto nutné, aby i eurozóna urychleně přijala rozhodnutí, která jí umožní vyváznout z krize – rozhodnutí o mnohem hlubší integraci v oblasti financí a ekonomiky,“ vysvětlil David Cameron.  

Připomněl, že všechny úspěšné měnové unie se vyznačují určitými charakteristikami, jako je společná centrální banka, pevně stojící za celým finančním a měnovým systémem a „co nejhlubší ekonomická integrace, dostatečně pružná, aby dokázala vstřebávat občasné ekonomické šoky“. Dále pak „systém rozpočtových transferů“ a euroobligací, které pomohou čelit tenzím a nerovnováze mezi jednotlivými členy Unie. „Bohužel,“ dodal, eurozóna, nejen že se nevyznačuje všemi těmito charakteristikami, „ale nemá ve skutečnosti ani jedinou z nich.“

Britský premiér ujistil posluchače, že Velká Británie je členem Evropské unie z vlastního rozhodnutí a přestože se nepřipojila ke společné evropské měně, nemá rozhodně v úmyslu Unii opustit. „Aby bylo jasno, přejeme si, aby Evropa byla úspěšná, a to nejen ekonomicky, ale i politicky,“ uzavřel David Cameron.   

Zdroj fotografie: en.wikipedia.org 

Filed in: Švýcarsko

Comments are closed.