2:48 am - Sobota Říjen 20, 2018

Ultrabooky – opravdu je (všichni) chceme?

KOMENTÁŘ – Horký kandidát na letošní trend na poli přenosných počítačů  je nedávno definovaný ultrabook. Na první pohled se snaží zaujmout svým vzhledem. Proč vlastně  ultrabooky všichni tolik (ne)chceme?

MacBook Air

Co je to ultrabook?

Základní kámen této nově vzniklé odnože položila firma Apple. Její MacBook Air byl přelomový model, který jako první skloubil průměrný výkon s jednoduchou elegancí a dech vyrážející tloušťkou celého přístroje – v nejširší místě 19 mm. Ihned po uvedení se dostavil masivní úspěch. Co udělali ostatní výrobci? Poslušně se postavili na startovní čáru a zahájili zběsilý závod o drobky z koláče, které jim MacBook Air zanechal. Záštity nad touto třídou se ujal Intel, který stanovil specifikace, které je nutné splnit, aby se přístroj kvalifikoval do této škatulky.

Pohledem na specifikaci libovolného ultrabooku zjistíme následující – průměrná hardwarová konfigurace doplněna baterií se střední výdrží, bez možnosti výměny. Šasi, které je u takto konstrukčně navrženého přístroje ožehavou záležitostí, je vyrobeno z jednoho kusu. Tím pádem padá možnost rozšíření. A možnost konfigurace? Na to, milý uživateli, rychle zapomeň. Důležité je pozlátko a lesk – vizuální přitažlivost hraje prim. Že je absence  optické mechaniky výhodou, to musí být každému jasné. Vezmeme běžný TFT displej, skryjeme jej poloprůhledným sklem a nazveme honosně. Práce v kanceláři? Zbytečné.  A pokud  by se přesto takový zoufalec našel, nabídneme mu obří obrazovku. To, že od ní vede kabeláž přímo do notebooku, už nevadí. Pominu-li neestetičnost takového řešení, je praktičnost nulová. Nutnost neustálé manipulace s konektory mne osobně přivádí k šílenství. Po přečtení tohoto shrnutí napadne průměrně zvídavého člověka otázka: „A proč vlastně?“

Platba za krásu

Kam se poděla možnost výměny optické mechaniky za externí baterii? Kde je variabilita volby baterie s kapacitou dle potřeby, či možnost vozit více baterií? Proč jsem tak radikálně omezen počtem USB portů? To už opravdu nikdo nepracuje v kanceláři? A proč jsou dokovací stanice výjimkou? Chci standardní displeje, které jsou použitelné na slunci. Chci mít optickou mechaniku v těle přístroje, když ji potřebuji. Když jsem na cestách, nahradím ji dodatečnou kategorií. Ruku v ruce s rozšiřující se nabídkou tenkých počítačů mizí naopak skutečné přístroje na práci. Tento směr, kdy ultrabooky pomalu vytlačují business třídu notebooků, se  mi ani trochu nelíbí.  Sázíme na líbivost. Vůbec se nedivím majitelům starších IBM, kteří se jich drží zuby nehty. To byly, a mnohdy dodnes  jsou, skutečné pracovní stroje!

Nejistá sezóna

Nechci paušalizovat a házet všechny výrobky do jednoho pytle. Již zmiňovaný MacBook Air si své příznivce našel a i nově přicházející kusy mají odbyt jistý. Volám však po větší segmentaci – větší nabídce business třídy a její přiblížení širším vrstvám. Vždyť to je cesta, jak se opět posunout dále, a zpříjemnit chvíle, které musíme u našich přenosných počítačů trávit. Upřednostním rychleji odvedenou práci než designové zátiší.

Zdroj fotografie:  apple.com, ibm.com
Filed in: Hi-Tech, Komentáře, Notebooky a PC

Comments are closed.