7:52 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Brněnský soud dostal pokutu dvě miliardy korun. K případu se zatím odmítá vyjadřovat

PRAHA – Krajský soud v Brně dostal od finančního úřadu astronomickou pokutu ve výši téměř dvou miliard korun za chyby při stavbě tamního justičního paláce. Otázka se řešila i v pořadu Česká televize Události. Stanice informovala, že podle ministerstva spravedlnosti je za kauzu odpovědné výhradně vedení krajského soudu.

„Krajský soud případ odmítá blíž komentovat, protože verdikt zatím není pravomocný,“ řekla pro ČT Miroslava Sedláčková, mluvčí Krajského soudu v Brně. Jak vyplývá ze zprávy Soudcovské unie ČR, justiční palác byl zřejmě nejpředraženější stavbou na jižní Moravě. Náklady na jeho výstavbu se vyšplhaly z původních 800 milionů korun na téměř dvě miliardy a kauzu v minulosti šetřila i policie. „Bylo zde podezření z porušení rozpočtové kázně,“ uvedla v  ČT Irena Válová, mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze.

„Policie sice případ odložila, právě porušení rozpočtových pravidel ale řešili inspektoři brněnského finančního úřadu. Za neoprávněné použití státních peněz vyměřili historicky nejvyšší pokutu pro státní úřad – 1 935 623 540 korun,“ uvedel redaktor ČT Jiří Hynek, odvolávajíc se  na nález Finančního úřadu Brno 1.

Soud se proti pokutě odvolal

„Krajský soud se proti pokutě odvolal k brněnskému finančnímu ředitelství,“ řekla pro ČT mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. „Dokud není předmětné řízení pravomocně skončeno, je Krajský soud v Brně vázán povinností mlčenlivosti,“ dodala.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková pro ČT uvedla, že ministerstvo spravedlnosti o nepravomocném uložení této sankce ví. Nicméně do řízení vstupovat v tuto chvíli nemůže. “Je to záležitost Krajského soudu v Brně,” uvedla Palečková s tím, že šlo o investiční akci právě tohoto soudu, tudíž veškerá pochybení jdou za ním. Vedení brněnského krajského soudu v minulosti ale jakékoli chyby ve financování paláce odmítalo.

Pokuta za prodlení

Ke zmíněné pokutě korun dále nabíhají úroky z prodlení. Celková sankce se tak může vyšplhat až ke třem miliardám korun. Za podobnou sumu stát postavil například Justiční palác v Praze na Míčánkách, je to zhruba i rozpočet na stavbu vyhořelé části pražského Průmyslového paláce nebo asi 15 kilometrů dálnice. Pokud brněnský krajský soud s odvoláním proti sankci neuspěje, může ještě požádat o prominutí ministerstvo financí, informoval redaktor ČT Jiří Hynek. Podle vyjádření Jaroslavy Musilové, mluvčí Generálního finančního ředitelství se však každý konkrétní případ musí  posuzovat  jednotlivě a vychází se z toho, jak závažné bylo porušení.

Ministr spravedlnosti možná požádá o navýšení rozpočtu

Rozpočet resortu ministerstva spravedlnosti na letošní rok je asi dvacet miliard korun. „Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) vzkazuje, že pokud by byla zmíněná pokuta pravomocná, musel by požádat ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) o navýšení rozpočtu,“ dodal na závěr redaktor Hynek.

Zdroje: Zpráva Soudcovské unie ČR 

 Zdroj fotografie: rootradio.net


Filed in: Česko, Společnost

Comments are closed.