8:49 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Brněnská univerzita získala patent na analýzu kovů

BRNO – Metodu, která dokáže snadno a rychle analyzovat kovy obsažené v kapalných vzorcích, si nechal patentovat tým vědců z Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Objev by podle mluvčí univerzity Terezy Fojtové mohl posloužit třeba pro stanovení množství olova v lidské krvi v rozvojových zemích. Informaci přináší agentura Media Press Servis/ROL.CZ.

Ilustrační foto

Podstatou vynálezu je nový způsob tvorby aerosolu. Ten vědci potřebují k určení obsahu vybraného prvku v kapalině a mohou tak zjistit například, kolik olova obsahuje zkoumaná krev. „Jen v podobě aerosolu totiž umí vzorek zanalyzovat přístroj zvaný atomový spektrometr,“ upřesnila Fojtová.

Papír, tiskárna a ukazovátko

Patentovaná metoda využívá obyčejného kancelářského papíru a dostupného laseru podobného tomu v laserovém ukazovátku. K pokusu dále vědci použili obyčejnou inkoustovou tiskárnu, pomocí ní natiskli na papír několik milimetrů velké černé čtverečky, na ně pak nanesli vzorky zkoumané látky, na které namířili laser.

 „V místech černých čtverečků a tedy i nanesených látek dojde k pyrolýze a tvorbě aerosolu v podobě kouře. Ten je pak analyzován ve spektrometru,“ doplnila Fojtová.

Vývoj metody trval přes tři roky, podíleli se na něm i studenti. „Napadlo mě to, když jsem si četl noviny, zkusil přes ně přejet výkonnějším laserovým ukazovátkem a uviděl, jak se z nich kouří,“ prozradil šéf týmu vědců Jan Preisler.

Nízká cena a vysoká rychlost

Zatímco většina stávajících technik potřebuje mililitry roztoku, nově stačí zlomek mikrolitru. Vzorek lze podle badatelů vyrobit poměrně snadno přímo v terénu a poslat ho v obálce hned do laboratoře. Nová metoda funguje pro určování kovů, jako je olovo, cín, zinek či kobalt, v nejrůznějších kapalinách od krve po potraviny. „Její výhodou je především nízká cena, vysoká rychlost a snadný transport a archivace vytvořených vzorků,“ doplnil Preisler.

Masarykova univerzita se pyšní už několika desítkami patentů, nejčastěji v oborech chemie, biologie a fyzika. V předchozích letech získali vědci například patent na regulaci tvorby biomasy v rostlinách, plazmovou tužku či likvidaci yperitu.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ/Štěpánka Kadlečková

Zdroj fotografie: Masarykova univerzita

Filed in: Jihomoravský kraj

Comments are closed.