2:25 am - Neděle Říjen 21, 2018

Britští poslanci jedou na Falklandy, Argentinci mluví o provokaci

LONDÝN –  Skupina britských poslanců z parlamentního výboru pro obranu se v březnu vydá na inspekční cestu na Falklandy. Zamýšlená cesta na souostroví, o něž Velká Británie vede spor s Argentinou jen měsíc před 30. výročím začátku britsko-argentinské války o Falklandy, je ze strany Buenos Aires vnímána s nevraživostí.

Parlament Spojeného královstvíJak uvádí deník Mail Online, cílem cesty je provést inspekci britských jednotek na ostrovech, k nimž se nedávno připojil i princ William, vnuk královny Alžběty II., který slouží jako pilot vrtulníku v útvaru pátrání a záchrany. „Vzhledem k tomu, jak významná je naše vojenská přítomnost na Falklandách, je jenom správné, jestliže se členové výboru pro obranu budou moci přesvědčit z první ruky, za co a jak se utrácejí peníze daňových poplatníků,“ řekl člen výboru Thomas Docherty.

Dodal, že s ohledem na blížící se výročí války je důležité připomenout si „co jsme obětovali“.

Druhá strana to vidí úplně jinak. „Další provokace!“ zlobí se předseda sdružení argentinských veteránů z falklandské války Juan Mendicino. Dodává však, že Argentina si nepřeje válku. „Přeje si mír a navrácení ostrovů diplomatickou cestou,“ zdůraznil Mendicino. „Zato Anglie na nic než na válku nemyslí. Nestojíme tu o návštěvy z vašeho parlamentu,“ řekl veterán reportérovi britského listu The Times. „Chceme, aby zakročila OSN, jako to dělá i v případě jiných sporů po celém světě.“

Argentina v roce 1982 provedla na ostrovech vylodění svých jednotek a Falklandy obsadila v domnění, že Británie o vzdálené souostroví u nejzazšího výběžku Jižní Ameriky nebude bojovat. Vláda tehdejší premiérky Margaret Thatcherové však vyslala do jižního Atlantiku expediční sbor, který v několikatýdenní válce ostrovy osvobodil.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Amerika, Svět

Comments are closed.