7:11 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Británie nechce válku s Íránem, ale ve hře jsou všechny možnosti

LONDÝN – Úsilí íránské vlády získat atomovou zbraň může na Středním východě spustit novou studenou válku, v níž by však riziko jaderného konfliktu bylo mnohem vyšší než v dobách dlouholetého soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. V rozhovoru pro deník Daily Telegraph to v pátek pozdě večer řekl britský ministr zahraničí William Hague.

Ministr zahraničí Velké Británie William Hague

„Je to krize se vším všudy,“ tvrdí o vývoji kolem íránského jaderného programu šéf britské diplomacie a dodává: „Je jasné, že (Íránci) usilují o získání jaderných zbraní… A když toho dosáhnou, budou chtít vyvíjet jadernou výzbroj i ostatní země v regionu.“ Hague varoval před nejvážnější vlnou šíření atomových zbraní od doby, kdy byly vynalezeny, která může vypuknout se všemi destabilizujícími důsledky právě na Středním východě. Podle jeho slov tam hrozí nová studená válka, kde ovšem nemusí působit potřebné bezpečnostní mechanismy z té staré. „V mezinárodních vztazích by to znamenalo katastrofu,“ konstatoval Hague.

Co zamýšlí Izrael?

Ministr zahraničí opakovaně zdůraznil, že v konfrontaci s íránským režimem musí být „ponechány na stole všechny možnosti“ bez ohledu na obavy liberálních demokratů, aby se britská vláda nedala vtáhnou do dalšího ozbrojeného konfliktu.

Zmínil se i o panujících obavách, že Izrael chce v blízké době provést raketový útok na íránská jaderná zařízení. Mnoho západních diplomatů má za to, že Izrael hodlá zaútočit ještě letos, zejména z obavy, že později už by íránská zařízení mohla být ukrytá příliš hluboko pod zemí. Izraelci také možná kalkulují s tím,že v době před prezidentskými volbami bude americký prezident Barack Obama pod větším tlakem, aby jejich operaci podpořil.

Napadení Íránu má svá rizika

William Hague, který v pondělí hodlá o těchto záležitostech informovat i parlament, řekl, že britská vláda Izrael vyzvala, aby na Írán neútočil. Vysvětlil, že napadení Íránu by mělo nesmírně mnoho nepříznivých dopadů. Také popřel, že by se Británie jakkoliv podílena na nějaké „tajné válce“ proti Íránu, kde bylo v nedávné době zabito několik místních odborníků na jaderné technologie.

„Neřešíme tyto záležitosti s pomocí vražd, ani neobhajujeme nějaké vojenské akce. Přesto chci opět zdůraznit, že ponecháváme na stole všechny možnosti,“ řekl ministr zahraničí Spojeného království.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Velká Británie

Comments are closed.