7:53 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Božena Němcová patří do ženského hnutí, zaznělo v Senátu

PRAHA – Sto padesát let od úmrtí spisovatelky Boženy Němcové připomněl senátní seminář Božena Němcová dnes. Konal se pod záštitou senátora Jaromíra Jermáře (ČSSD). Němcová byla označena za největší tuzemskou spisovatelku a za emancipovanou ženu.

Markéta Palowská jako Božena Němcová

Markéta Palowská jako Božena Němcová přečetla úryvky z díla spisovatelky

„Byla nejkrásnější a nejvýznamnější ženou devatenáctého století,“ uvedl historik umění Lubomír Sršeň, který svůj příspěvek nazval Mladičká Barunka jako ideál krásy. „Škoda, že Němcová zůstává na okraji zájmu, co se týče ženského hnutí, byla jeho součástí,“ řekla historička Marie Bahenská.

Její tvorba sice začínala slogany, které z ženy tvořily automaticky matku a hospodyni, později si však vydobyla svobodnou i uměleckou nezávislost a od žen požadovala i něco jiného. „Kritizovala tehdejší ženy třeba za to, že se nechtějí vzdělávat,“ dodala Bahenská.

Etnografka Irena Štěpánová připomněla, že Němcová byla vychovávána v intencích tradiční rodiny a vnímala těžký úděl žen, které musely poslouchat nejen své manžely, ale také rodiče mužů či jejich bratry.

Ve svých zápiscích z Chodska nebo z Uher vnímala Němcová podle slov Štěpánové i generační spory a neváhala vyjádřit názor ke každému jednotlivě. Třeba co se týče nošení krajanských krojů, stavěla se na konzervativní stranu starších. V rodinách stranila ženám, nezaváhala ale zkritizovat například porodní báby, které rodičkám nalévaly pálenku, aby se opily a necítily bolest při porodu.

Markéta Palowská z Ostravského muzea připomněla výstavu z roku 2006 s názvem Krásná Barbora, odvážná Božena, která se v severomoravské metropoli uskutečnila při příležitosti sto padesátého výročí prvního vydání Babičky. Ředitel Muzea Boženy Němcové v České Skalici Milan Horký zase hovořil o stálé expozici věnované spisovatelce. Není podle něj jednoduché zachytit rozpory mezi tím, jaký tvrdý život Němcová prožívala, a tím, o čem snila.

Babiččino údolí je už v lepším stavu, říká místostarosta České Skalice

„Němcová nám zanechala odkaz humanity,“ uvedl senátor Jaromír Jermář (ČSSD), pod jehož záštitou se senátní seminář věnovaný spisovatelce uskutečnil. Představitelky Sociálnědemokratických žen a Levicových klubů žen si Němcovou připomněly zase položením kytic u jejího hrobu na vyšehradském Slavíně, kam přinesli věnec také zástupci města Česká Skalice.

Semináře se zúčastnily především členky Společnosti Boženy Němcové nebo Amerického klubu žen. Jelikož spisovatelka si oblíbila někdejší Uhry, o kterých ráda psala, v rámci semináře zatančil a zazpíval slovenský folklórní soubor Limbora. Přítomni byli také nejen představitelé města Česká Skalice, ale i nedalekých Ratibořic, kde se nachází proslulé Babiččino údolí.

„Babiččino údolí je už v lepším stavu, než bylo před pár lety, doufáme, že stát poskytne finanční prostředky a objekty budou zcela v pořádku,“ řekl pro RegionOnline.cz místostarosta České Skalice Josef Danša. Po roce 1989 byly objekty Babiččina údolí prodány – nikoli vráceny v restituci, jak se mnohdy mylně uvádí – soukromému majiteli.

Božena Němcová je stále inspirací i pro dokumentární tvorbu. Dokument o ní natočila například režisérka Olga Sommerová, která je majitelkou sbírky asi sto dvaceti různých vydání Babiček, nedávno Česká televize uvedla televizní dokument režisérek Ljuby Václavové a Martiny Komárkové Obrazy ze života Boženy Němcové, kde hlavní roli ztvárnila herečka Lenka Vlasáková.

Zdroj fotografie: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Z parlamentu

Comments are closed.