10:26 am - Pondělí Říjen 22, 2018

TIC: Vláda boj s korupcí nezvládá

PRAHA – Vláda dosud nesplnila jednu třetinu úkolů ze své strategie proti korupci, které se zavázala splnit do konce února letošního roku. Podle agentury Media Press Servis/ROL.CZ to vyplývá z údajů, které na svých internetových stránkách zveřejnila organizace Trasparency Iternational ČR (TIC).

Ilustrační foto

Podle údajů shromážděných TIC, Nečasův kabinet nedokončil, nebo vůbec nezačal 30 procent protikorupčních opatření, která měla být hotová k 23. únoru 2012. Jde hlavně o správu obcí, měst a krajů. Vláda například nedokázala zavést přísnějších pravidla pro nakládání s majetkem obcí a krajů a pro posílení odpovědnosti za způsobenou škodu.

Kabinetu se také nepodařilo nalézt způsob, jak zvýšit transparentnosti hlasování v orgánech územní samosprávy ve věcech nakládání s jejím majetkem, nebo o zakázkách, dotacích a grantech. Vláda dosud rovněž neupravovala podmínky pro nakládání s majetkem právnických osob zřizovaných státem nebo územními samosprávnými celky a společností s majetkovou účastí státu. Zatím se jí ani nepovedlo přimět členy zastupitelstev územních samosprávných celků ke změněně přístupu k informacím a zneužívání radničních periodik.

Rejstřík proti korupci ztratil smysl

Dvě třetiny opatření proti korupci sice kabinet  již splnil, ale mezi ně například počítá i zavedení registru přestupků. Jenže původně měly být v rejstříku zaznamenány i dopravní přestupky. Mělo se tak zabránit korupci mezi policisty. V registru ale budou nakonec evidovány jen přestupky proti majetku a osobám. Tím rejstřík v boji proti korupci ztratil smysl.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ/Ivan Jemelka

Zdroj fotografie: www.transparency.cz

Filed in: Česko

Comments are closed.