7:48 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

V Praze je málo lůžek pro bezdomovce, říká politička TOP09

PRAHA – V Praze jsou asi čtyři tisíce bezdomovců, z toho je viditelných 1500 a neviditelných 2500. Osob ohrožených bezdomovectvím je v Praze 2000. Asi 500 lidí z celkového počtu nemá zájem se resocializoat. V rámci sněmovního semináře TOP09 to uvedla zastupitelka Prahy 8 Markéta Adamová. Praha se podle ní potýká s nedostatkem lůžek pro lidi bez přístřeší.

Markéta Adamová (vpravo)

Markéta Adamová (vpravo) chce řešit otázku bezdomovectví

Pro přibližně čtyři tisícovky bezdomovců je v Praze k dispozici jen 403 lůžek v azylovém domě a 367 v noclehárnách. „Je to značně poddimenzované,“ uvedla na semináři TOP09 ve sněmovně zastupitelka Prahy 8 Markéta Adamová. „Je samozřejmě nutné zvýšit kapacitu ubytovacích zařízení i denních center pro resocializační programy,“ řekla.

Jednou z možností, jak zajistit, aby počet bezdomovců nenarůstal, je podle Adamové prevence. „Je nutné sledovat neplatiče v obecních bytech, zkoumat příčiny, proč se dostávají do platební neschopnosti, umožňovat jim splátkové kalendáře,“ řekla.

Podle zastupitelky by pomohlo i zavedení pracovních programů, které by dlouhodobě nezaměstnané mohly motivovat k tomu, aby neskončili na ulici. „Důležitá je i větší osvěta z hlediska dávek,“ dodala. Jako problém vnímá i mediální obraz problematiky bezdomovectví a veřejné mínění. „Je třeba zaměřit se proti xenofobnímu vnímání bezdomovců,“ řekla Adamová.

Chce to nastartovat koncepci, říká Adamová

Základ budoucího řešení vidí zastupitelka ve schválení koncepce pro řešení bezdomovectví. Tu, ve spolupráci s neziskovými organizacemi či městskými částmi, nachystal bývalý radní pro sociální politiku hlavního města Prahy Petr Dolínek (ČSSD). „Zatím nebyla schválena, v minulém roce došlo k personální výměně, nyní má oblast na starosti pan Kabický. Podle mých informací koncepci přepracovává,“ uvedla Adamová pro RegionOnline.cz. Základní parametry by ale měly zůstat.

Koncepce z dílny Dolínka je podle ní nastartována dobrým směrem, neobsahuje například soustředění bezdomovců na jedno místo na okraji prahy. „Mělo by vzniknout několik center a nízkokapacitních ubytoven, které by byly rozesety po celé Praze. Nikoli koncentrace mnoha lidí na jednom místě,“ dodala Adamová.

Zdroj foto: RegionOnline.cz/raz

Filed in: Česko, Z parlamentu

Comments are closed.