9:09 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Cena benzínu a nafty stále roste. Může být ještě hůř

ČESKO – Ceny pohonných hmot (PHM) se v uplynulém týdnu opět zvýšily a dosáhly dalšího smutného rekordu. A od příštího týdne může být  – vinou geopolitické situace – ještě hůř.

O další 11 haléřů na průměrných 35,65 korun za litr zdražil Natural 95, cena motorové nafty vzrostla o 15 haléřů na 36,22 korun za litr. Uvádí to Český statistický úřadu (ČSÚ). Nové rekordní ceny pohonných hmot potvrzuje i společnost CCS.

Írán si zahrává s vydíráním světa

Růst cen způsobuje slabý kurz české koruny vůči dolaru a drahá ropa na světových burzách.  Důvodem jejího růstu je zvýšení politické nestability na Blízkém východě. Konkrétně pak hrozba Íránu, že uzavře Hormuzský průliv. Ten pro lodní dopravu představuje strategicky důležitou námořní cestu, po níž je přepravovaná významná část světové těžby ropy z oblasti Perského zálivu.

Írán hrozí, že průliv uzavře, pokud Západ vyhlásí další sankce, kterým omezí volnost obchodovat s íránskou ropou. USA, Velká Británie a další země Evropské unie se tak snaží přimět Teherán, aby ukončil svůj nebezpečný jaderný program. Západní země proto nyní přesunují do Perského zálivu své letadlové lodě a další vojenské síly.

Hned v pondělí se může celá situace okolo  Hormuzského průlivu ještě více zhoršit. Diplomaté evropských zemí jsou už blízko dohody, kterou se i Evropská unie připojí k embargu na íránskou ropu. Z minulého týdne jim zbývá doladit jen pár posledních záležitostí – v pondělí pak má být dohoda hotová a zveřejněná. Bude tak opět o krok blíž k odvetě ze strany Íránu. Vývoj v oblasti se nyní dá podle odborníků jen obtížně předvídat. Jakýkoliv horký konflikt by samozřejmě vystřelil ceny ropy ještě mnohem výš.

Sníží vláda spotřební daň z pohonných hmot?

Vysoké ceny pohonných hmot se stávají politickou záležitostí i v Česku. Sociální demokraté přišli s nápadem na snížení daňového zatížení pohonných hmot. Podle Milana Chovance, stínového ministra dopravy a hejtmana plzeňského kraje, je potřeba razantním způsobem zasáhnout do cen pohonných hmot. Podle něj jedinou šancí na snížení ceny je právě snížení spotřební daně ze strany vlády.
  
Tuto myšlenku odmítá ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Jak se vyjádřil v dnešním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi, považuje snížení spotřební daně u pohonných hmot v tuto chvíli za mrtvý nápad.

„Přicházelo by to v úvahu, pokud by v případě snížení spotřební daně došlo ke zvýšení výtěžnosti samotného objemu. Pokud je v tuto chvíli předpoklad takový, že by došlo k výpadku jak ve státním rozpočtu, tak ve Státním fondu dopravní infrastruktury, tak je to krok špatný. Myslím, že je to mrtvý nápad,“ řekl k tomu ministr Dobeš.

 Foto: Archiv ROL.CZ

Filed in: Česko

Comments are closed.