3:42 pm - Pondělí Listopad 16, 4668

Diplomatické styky Běloruska a EU na bodu mrazu, kvůli sankcím

BRUSEL, MINSK – Ministři zahraničí členských zemí EU na své pondělní schůzce v Bruselu rozhodli o zpřísnění sankcí vůči Bělorusku. Minsk odpověděl bleskově. Z Běloruska byl vyhoštěn polský velvyslanec a vedoucí diplomatické mise Evropské unie.

Alexander Lukašenko s Vladimírem Putinem

V reakci na nekončící pronásledování oponentů režimu prezidenta Alexandra Lukašenka se EU rozhodla dalším asi 20 státním úředníkům a představitelům země neudělit evropská víza a zmrazit jejich bankovní konta v západních zemích. Evropské sankce tak již postihují celkem 231 běloruských občanů.

Nejhlasitějším kritikem Běloruska je Polsko, proto byl v úterý z Minsku vyhoštěn polský velvyslanec, a vedoucí stálé mise EU. Zároveň byli na konzultaci k prezidentovi Lukašenkovi povoláni běloruští ambasadoři působící ve Varšavě a Bruselu, aby následně tlumočili jeho rozhořčení a kategorické odmítnutí podobných opatření vůči jeho zemi.

Členské země EU stahují z Běloruska své velvyslance

Minsk také oznámil, že zakáže vstup do země těm občanům států EU, kteří se na rozšíření protiběloruských sankcí podíleli. Pokud budou podobná opatření pokračovat, „přijme Bělorusko další kroky k ochraně svých zájmů,“ uvedlo v prohlášení běloruské ministerstvo. V následné reakci vysoká představitelka EU pro zahraniční vztahy a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonové prohlásila, že všichni velvyslanci členských zemí EU budou staženi ze svých postů v Minsku. „Jde o gesto solidarity a projev jednoty,“ prohlásila Ashtonová. Podle prohlášení českého ministerstva zahraničí tak z Minsku odjede i český ambasador.

Situaci v Bělorusku nelze přehlížet

Oponenti Lukašenkovy vlády jsou pronásledováni, vězněni a někdy i týráni. „Evropská unie nemůže jen tak přihlížet nedodržování lidských práv v Bělorusku,“ prohlásila v této souvislosti Ashtonová a dodala, že situaci v zemi, která je často nazývána „poslední evropskou diktaturou“, bude EU nadále pečlivě sledovat. Krok EU však nemá jen své zastánce. Se sankcemi nesouhlasilo Slovinsko, které má s Běloruskem uzavřeny obchodní kontrakty v celkové výši 100 milionů eur a nyní se obává, že o ně přijde. Britskému ministru zahraničí Williamu Hagueovi se naopak seznam běloruských občanů, kterým nebudou udělena evropská víza, zdá krátký. „Je to lepší než nic,“ komentoval celou situaci jeho litevský kolega Andronius Azubalis.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Belgie, Bělorusko, Evropa, Polsko

Comments are closed.