2:26 pm - Středa Říjen 17, 2018

Belgie má špiony v Afghánistánu, ale neví přesně, co tam dělají

BRUSEL – Belgická armáda operuje v Afghánistánu se šesti sty muži, z nichž část spadá pod tajnou službu SGRS. Jde o vyzvědače pracující v naprostém utajení a belgická nejvyšší místa začínají nyní zjišťovat, jakou misi jejich špioni vlastně plní.  

Belgičtí vojáci v Afganistánu

Belgický federální parlament se rozhodl činnost svých tajných vojenských agentů v Afghánistánu prověřit  z obavy, aby Belgie nemusela čelit stejné situaci jako loni Nový Zéland se svou „humanitární“ jednotkou Kiwi. Novozélanďané jsou v Afghánistánu nasazeni od roku 2003 a  mají pomáhat s obnovou míru v této zemi a s její rekonstrukcí.

Humanitární mise oddílu Kiwi však skončila skandálem. Novinář Nicky Hager zveřejnil skutečnou náplň její práce. Jednotka shromažďovala informace pro americkou CIA a další tajné služby a měla také za úkol bombardování afgánských i pakistánských území a likvidaci povstalců. Jeden z elitních vojáků z Kiwi Base v srpnu 2010 na svůj facebookový profil napsal: „Stále se nedaří najít Usámu, ale zatím jsem alespoň z několika žen udělal vdovy. Lol!“

Belgický parlament proto zřídil speciální kontrolní komisi „R“, jak byl tento parlamentní výbor pro kontrolu belgické tajné služby nazván. Tato komise měla svou práci odstartovat již před dvěma lety, ale to se nestalo. Nyní však ve světle aféry novozélandské jednotky, která byla v Afghánistánu oficiálně nasazena, aby napomáhala obnově země, ale ve skutečnosti byla jejich tajnou náplní lokalizace a likvidace povstalců, „Komise R“ s velkými očekáváními znovu ožívá.

Přísné utajení

Belgická veřejnost ani političtí představitelé nemají o tajné vojenské misi v Afghánistánu žádnou představu, vyjma obecných informací. Je známo, že se tito špioni snaží proniknout do místní společnosti, že čtou místní tisk, sledují televizi a rádio, mají k dispozici satelitní telefony a navigační systémy.

Obecně se neví ale například to, že belgičtí vyzvědači mají přístup do sofistikovaného odposlouchávacího zařízení americké armády ironicky pojmenovaného „Prorok“, a už vůbec nic není známo o tom kolik těchto speciálně vycvičených belgických agentů působí v Afghánistánu, ani jaké jsou přesně jejich úkoly. Stejně tak není jasné, zda pracují v součinnosti se specialisty NATO, anebo spolupracují jen s jednotkami USA.

Kontrolní komise

Předseda „Komise R“ Guy Rapaille ujistil, že po šetření, které bude probíhat v následujících měsících, dostane veřejnost komplexní informace o činnosti belgických tajných agentů v Afghánistánu. „Budeme ovšem muset skloubit dvě věci. Jak kvalitně informovat vládu i veřejnost a zároveň ochránit bezpečnost těchto vojenských specialistů,“ upozornil Rapaille.

Současně vyjádřil přesvědčení, že Belgii nehrozí v souvislosti s jejími vojáky aféra novozélandského typu. „Jde o naprosto odlišnou věc. Naše SGRS vykonává obrannou misi, zatímco Nový Zéland jakožto velký spojenec USA plní misi bojovou,“ ujišťoval.

Zdroj fotografie: www.mil.be

 

Filed in: Belgie, Evropa

Comments are closed.