1:16 am - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Měsíc po propuštění z vězení čelí disident novým obviněním

NEIPYIJTO – Přední barmský disident a vůdce krvavě potlačené protivládní demonstrace z roku 2007 Shin Gambira čelí pouze jeden měsíc po propuštění z vězení nové obžalobě. Informuje o tom v něděli internetový server televizní stanice BBC.

FOTO: Šafránová revoluce v Barmě 2007, Zdroj: wikipedie.com

Šafránová revoluce 2007

Podle barmské státní televize je Gambira obviněn, že se zdržoval v klášteře, který byl uzavřen oficiálními autoritami státu a následně se měl vloupat do dalších dvou.

Gambira byl předveden k výslechu a poté předán do rukou mnichů, kteří ho pokárali za jeho chování. Uvedla také televize.

Gambira vládním reformám nevěří

Vůdce protivládní tzv. Šafránové revoluce byl ve vězení od listopadu 2007, kde měl strávit 68 let. Minulý měsíc byl jedním z 650 politických vězňů propuštěných na svobodu. Jedná se dosud o nerozsáhlejší amnestii politických vězňů v Barmě. Po návratu na svobodu Gambira pokračoval v kritice stávajících barmských poměrů a vlády. V nedávném rozhovoru Gambira vyjádřil hluboký skepticismus nad reformami barmské vlády.

Barmská vláda se snaží v posledních měsících vylepšovat obraz své země ve světě a zmírnit ekonomické sankce. Na 1. dubna jsou vypsány dodatečné parlamentní volby, ve kterých bude kandidovat i barmská disidentka Su Ťij.

Zdroj fotografie: wikipeida.org

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/01/28/barmu-ceka-mnoho-reforem/
http://www.regiononline.cz/2012/01/18/su-tij-barma/
http://www.regiononline.cz/2012/01/09/barma-demokracie/

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.