2:36 pm - Středa Říjen 17, 2018

Írán popírá obvinění z pumových útoků v Bangkoku, viní z nich Izrael

BANGKOK – Bombové útoky v thajském Bangkoku, které městem otřásly v úterý, byly údajně namířeny proti izraelským diplomatům. Teherán popírá, že stojí za připravovanými atentáty a místo toho obviňuje Izrael.

Thajská policie již zatkla dva z mužů podezřelých z naplánování atentátu. Třetí je zatím na svobodě.

Nejmenovaný zdroj z thajských tajných služeb agentuře AFP řekl, že tři podezřelí Íránci jsou týmem, jejichž terčem měli být izraelští diplomaté včetně velvyslance. Atentátníci údajně chtěli připevnit bomby na diplomatické vozy.

Thajská policie potvrdila, že útoky byly cílené na jednotlivce. „Během vyšetřování jsme zjistili typ výbušniny. Podobné se používají k útokům na jednotlivé osoby. Cílem útoků tedy nebyly velké davy ani budovy,“ řekl šéf thajské policie Wichean Potephosree, kterého citovala BBC.

Írán obviňuje Izrael

Írán podobné obvinění odmítá. „Íránská islámská republika věří, že za tento zločin jsou odpovědné živly sionistického režimu a je připravena spolupracovat s thajskou vládou na osvětlení událostí,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Ramín Mehmánparást.

V Bangkoku, hlavním městě Thajska, vybuchly v úterý tři bomby. První bomba explodovala v budově čtvrti Ekamai v centru Bangkoku – nedaleko místa, kde se nachází izraelská ambasáda. Další bombu hodili útočníci na taxikáře, který jim odmítl zastavit. Řidič taxíku byl lehce zraněn. Třetí bombou se jeden z mužů pokusil zasáhnout policisty, ale vybuchla dříve, než jí hodil, a on přišel při výbuchu o nohy.

Thajská policie nyní vyšetřuje možnou souvislost mezi pumovými útoky Bangkoku a nedávnými útoky na izraelskou ambasádu v Indii a Gruzii vyšetřuje thajská policie.

Indové z útoků v Dillí obvinili Írán a libanonské hnutí Hizballáh. Deník Times of India napsal, že podle nejmenovaných zdrojů z indických tajných služeb, zorganizovali atentát Íránci. Motivem měla být odveta za údajné atentáty izraelských tajných služeb na íránské vědce, kteří pracují na jaderném programu země.

Zdroj fotografie: Sxc.hu

 

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.