8:52 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

V Bahrajnu opět protestují šíité, je výročí loňského povstání

MANÁMA – V Bahrajnu, emirátu v Perském zálivu, se na první výročí povstání na podporu demokracie zostřují protesty. Přes noc docházelo v bahrajnské metropoli Manámě ke střetům.

Bezpečnostní síly v úterý proti demonstrantům, kteří se shromáždili na první výročí povstání, použily slzný plyn. Očekávalo se totiž, že se setkají poblíž křižovatky Farúk v Manámě, která byla ohniskem protestů v loňském roce. Od vypuknutí nepokojů vloni v únoru bylo zabito nejméně 60 lidí.

Po celém Bahrajnu hlídkuje policie

Nedaleko křižovatky Farúk létaly v pondělí kameny na policii a demonstranti ovládli asi dvoukilometrový prostor kolem ní, pak byli zatlačeni pořádkovými silami zpátky.

Pořádková policie a další bezpečnostní síly byly v den výročí rozmístěny po celém Bahrajnu.

Nyní je situace v centru Manámy klidná, nicméně téměř na všech rozích jsou přítomni příslušníci policie. Několik lidí se vydalo na symbolickou cestu ke křižovatce, ale k masovým demonstracím zatím nedochází.

Protesty jsou potlačovány slzným plynem

Těsně za hranicemi hlavního města však došlo k nepokojům. Policie je v noci také potlačovala slzným plynem. Obzvláště silným zásahům slzným plynem byli vystaveni protestující v obci Sanabis.

Obyvatel obce Sitra pak sdělil, že ulice před jeho domem byla doslova pokrytá použitými nábojnicemi na slzný plyn. Demonstranti v obci Zindž následně vyjádřili znepokojení nad takovým zneužitím slzného plynu.

Demonstrující šíité vyjadřují nespokojenost se sunnitskou panovnickou rodinou

Bahrajn, v němž panuje sunnitská královská rodina, říká, že plní své závazky, pokud jde o slíbené politické reformy. Převážně šíitská opozice však namítá, že vláda pro to nedělá dost.

Většina bahrajnských demonstrantů jsou právě šíité, kteří si už dlouho stěžují na diskriminaci ze strany vládnoucích sunnitů.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.