7:51 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Babyboxy rušit nechceme, zní z resortu sociálních věcí

PRAHA – V Národní strategii ochrany práv dětí, kterou nedávno schválila vláda, je ustanovení, podle kterého mají být v letech 2014 až 2016 přijaty legislativní úpravy k zajištění práva dětí znát od narození své rodiče. Portál RegionOnline.cz zajímalo, zda to neohrozí babyboxy, kam mohou matky děti anonymně vložit. Tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová reagovala, že ministerstvo babyboxy rušit nechce.

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess

Nejen zakladatel babyboxů si může oddychnout, MPSV je prý rušit nechce

Národní strategie ochrany práv dětí, nesoucí podtitul Právo na dětství, zavazuje vládu k realizaci opatření a legislativních úprav k zajištění práva dětí znát své rodiče v letech 2014 až 2016. Předtím – v letech 2012 až 2015 – mají jednotlivé resorty v čele ministerstvo práce a sociálních věcí připravit konkrétní kroky.

Portál RegionOnline zajímalo, zda to neohrozí fungování babyboxů, nedávno je totiž – právě proto, že děti nalezené ve vyhřívaných schránkách nepoznají svou identitu – kritizoval Výbor pro práva dítěte OSN. Babyboxy, během šesti a půl roku jejich existence, přitom v Česku zachránily již více než šest desítek dětí.

Zatím je babyboxů v Česku sedmačtyřicet, letos přibudou minimálně tři – v Karlovarské krajské nemocnici, v Českém Krumlově a při Zdravotní záchranné službě Jihočeského kraje v Českých Budějovicích.

Děti z babyboxů jdou rychle do rodin, říká Hess

„V 99 procentech případů jdou děti z babyboxů po kratinkém zdravotním vyšetření do rodiny, která si je vezme nejprve na základě předběžného opatření vydaného opatrovnickým soudem a po několikaměsíční zkušební lhůtě je soudním rozhodnutím dostane do trvalé péče,“ uvedl už v minulosti pro RegionOnline.cz zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová RegionOnline.cz ubezpečila, že vyhřívané schránky nejsou v ohrožení. Ustanovení v Národní strategii práv dětí podle jejích slov bude v praxi znamenat, že budou přijímána opatření, aby dítě mohlo znát svoji identitu, která je jeho nedílnou součástí.

„Již dnes tomu jde naproti novela občanského zákoníku, která ustanoví, že například osvojené dítě se má nejpozději v šesti letech věku dozvědět o skutečnosti, že je osvojené a podobně,“ uvedla pro náš portál Plívová.

Foto:  Archiv Ludvíka Hesse

Filed in: Česko

Comments are closed.