8:46 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Azbestovou tělocvičnu v Českém Těšíně budou bourat

ČESKÝ TĚŠÍN – Gymnázium v Českém Těšíně přijde o tělocvičnu. Na vině jsou přetrvávající potíže s azbetem, který byl na stavbu haly použitý. Pro ROL.CZ to řekl ředitel gymnázia Tomáš Hudec. „Halu tělocvičny čeká demolice. Studenti zatím mají hodiny tělocviku v malé tělocvičně , o kterou se všechny třídy musí dělit,“ řekl Hudec. 

Ilustrační foto

„Tělocvična se nebude bourat celá, ale jen hala, kde se cvičí. Šatny, kabinety a další zázemí jsou totiž zděné a tam azbest nebyl vůbec použitý,“ upřesnil ředitel  gymnázia.

Zástupci školského a investičního odboru Moravskoslezského kraje slíbili, že budou hledat prostředky na stavbu nové haly. „Obrátil jsem se na architekty, aby vypracovali studii a odhadli, kolik by to stálo. Jsem rád, že kraj se k tomu postavil takto vstřícně,” sdělil ředitel. Zatím nedokáže odhadnout, kolik to celé bude stát, protože nezná ceny stavebního materiálu.

„Předpokládám, že cena bude vyšší i proto, že kvůli azbestu bude muset likvidaci zajistit firma, která na to má povolení,” upřesnil ředitel.

Třídy se musí na tělocvik dělit

V současné době podle slov ředitele vedení gymnázia zajišťuje výuku tělocviku v malé tělocvičně, o kterou se však třídy musí dělit. Má totiž kapacitu maximálně patnáct žáků. „Druhá půlka třídy chodí bruslit, nebo plavat a pak se vymění. Máme štěstí, že spousta žáků je v současné době na lyžařských kurzech,” řekl ředitel gymnázia.

Dodal, že gymnázium se chystá jednat s okolními školami, ale protože tělocvičny jsou všude vytížené, moc s úspěchem nepočítá. „Kousek od nás je komerční hala, ovšem toto řešení je pro nás příliš drahé. Spíš počkáme, až bude tepleji a začneme využívat městský sportovní areál,” dodal Hudec.

Azbest je silně karcinogenní látka, která je pro člověka velmi nebezpečná. Z azbestu se uvolňují malé částice, které se mohou dostat do plic, tam se zabodnout a časem kolem nich může vzniknout rakovinné bujení.

Zdroj textu: MDPS/ROL/ Anna Vidiševská

Zdroj fotografie: www.flickr​.com/Wimox

Filed in: Moravskoslezský kraj

Comments are closed.