2:05 am - Neděle Říjen 21, 2018

Ochránci lidských práv: Západ musí překonat averzi vůči islámu

NEW YORK – Americká organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW) dnes vyzvala západní demokratické země, aby překonaly averzi vůči islámským skupinám, které se těší podpoře obyvatel severní Afriky a Blízkého východu, a snažily se je vést k respektování základních práv. Informuje o tom izraelský deník The Jerusalem Post.

Ředitel Kenneth Roth ve výroční zprávě  HRW poukázal na vzedmutí vlny lidových povstání tzv. arabského jara v loňském roce, které podle jeho slov jasně ukázalo, jak je důležité, aby západ skoncoval s politikou podpory „houfu arabských autokratů“ výměnou za jejich podporu západních zájmů. Západ by také měl být důslednější v poskytování podpory prodemokratickým silám v arabském světě, i jinde, uvádí se ve zprávě o 690 stranách.

„Mezinárodní společenství se musí smířit s politickým islámem, pokud reprezentuje mínění většiny obyvatel,“ míní Roth. „Islámské strany se těší skutečné popularitě v mnoha arabských zemích zčásti proto, že mnozí Arabové vnímají politický islám jako protiváhu autokratického vládnutí,“ vysvětluje Roth v úvodu ke zprávě HRW s tím, že mezinárodní společenství by mělo k tomuto regionu přistupovat jinak než v minulosti, zejména principiálně „stát na straně demokratických reformátorů, třeba i z cenu rozchodu s přáteli z řad autokratů“.

Šéf HRW chválí USA a EU za jejich přístup k situaci v Libyi proti brutálnímu diktátorovi Muammaru Kaddáfímu, který byl s pomocí intervence NATO uskutečněné na základě rozhodnutí Rady Bezpečnosti OSN, svržen a zabit povstalci, i za sankce uvalené na syrský režim prezidenta Bašára Asada, jehož zásahy proti demonstrantům již stály podle údajů OSN životy 5000 civilistů.

Jinde však byl podle Rotha přístup západu k místním povstáním spíše váhavý a nejistý. 

Zdroj fotografie: www.hrw.org

Filed in: Amerika

Comments are closed.