9:12 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Na Putina měl být spáchán v den voleb atentát, tvrdí jeho mluvčí

MOSKVA/ODĚSA – Ruská televize První kanál v pondělí ráno oznámila, že ruským a ukrajinským tajným službám se podařilo překazit plánovaný atentát na ruského prezidentského kandidáta Vladimira Putina.

Pouze šest dní před prezidentskými volbami, v kterých Vladimír Putin s největší pravděpodobností zvítězí, byly v ukrajinském přístavu Oděsa zatčeny dvě osoby. Podle agentury Reuters se chystaly spáchat atentát na prezidentského kandidáta. Svůj plán chtěly uskutečnit v den prezidentských voleb. Zprávu potvrdil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Oficiální prohlášení neuvádí žádná konkrétní jména ani bližší informace. Spekuluje se ale, že za plánovaným atentátem mohla stát skupina muslimských teroristů s kazašským občanstvím. Skupinu se podařilo odhalit minulý měsíc po výbuchu podomácku vyrobené bomby v jednom oděském bytě, při němž zahynul jeden její člen. Zbylí dva byli zatčeni. Na policii vypověděli, že pracují pro vůdce severokavkazských muslimských povstalců Doku Umarova.

„Hlavním cílem bylo odjet do Moskvy a pokusit se spáchat atentát na premiéra Putina,“ vypověděl jeden ze zadržených. Dodal, že skupina podrobně studovala Putinovy moskevské trasy, a že k útoku mělo dojít nejpozději v den voleb 4. dubna.

Pokusů o atentát na Putina se chystalo od roku 2000 již několik. Jeden měl být například zmařen při summitu Společenství nezávislých států v Jaltě v srpnu 2000. Před čtyřmi lety byl pak u  Kremlu zatčen muž s ostřelovačskou puškou, nakonec se ale ukázalo, že motivem bylo vyřizování účtů mezi gangy a ne atentát na Putina.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Související články:

http://www.regiononline.cz/2012/02/26/lidsky-retez-rusko-proti-putinovi/

Filed in: Evropa, Rusko, Ukrajina

Comments are closed.