3:42 pm - Neděle Listopad 16, 4470

Francie: Zákon trestající popírání genocidy Arménů je protiústavní

PAŘÍŽ – Francouzská Ústavní rada v úterý rozhodla, že zákon o popírání genocidy je protiústavní, protože porušuje svobodu projevu.  Tato rada má ve Francii úlohu ústavního soudu.

Zničená arménská osada po trestné výpravě osmanského vojska

„Rada považuje zákon za odporující ústavě,“ uvádí se v jejím prohlášení.  Zákon o popírání genocidy schválila dolní komora francouzského parlamentu v prosinci, horní ho pak přijala v lednu. Popírání genocidy mělo podle něj být trestáno až rokem vězení a pokutou 45  tisíc eur (1,1 milionu korun) a vztahovalo by se na vyhlazování Arménů Turky v letech 1915 až 1918.

Francie již uznává tyto události za genocidu, ale její popírání zatím nebylo trestné. Schválení zákona ve francouzském parlamentu vyvolalo zuřivý odpor Turecka, které hrozilo, že s Francií zcela přeruší diplomatické styky. Ankara odvolala svého velvyslance z Paříže a zmrazila s Francií vojenskou spolupráci.

Podle Turecka byli Arméni jen oběťmi války a nikoli systematického vyhlazování, protože partyzánským bojem podporovali ruskou invazní armádu, která tehdy vpadla do Osmanské říše. Turci dále tvrdí, že osmanští vojáci zabili jen asi 500 000 křesťanských Arménů a ne 1,5 milionu, jak prohlašuje Arménie.  Francouzský zákon kritizovala kupodivu i organizace Amnesty International, podle níž tato norma porušuje svobodu projevu.

Ankara se raduje

Turecko proto v úterý verdikt Ústavní rady nadšeně uvítalo. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu uvedl, že rozhodnutí zabrání budoucím pokusům o prosazení takového zákona. „Je to rozhodnutí, které zakládá precedent. Je to důležitý krok, který právní cestou odvrací další takové pokusy,“ dodal Davutoglu.

Proti rozhodnutí Ústavní rady není odvolání, ale francouzský prezident Sarkozy už na začátku února prohlásil, že pokud zákon v radě neprojde, předloží nový návrh. V úterý hned po zveřejnění verdiktu Ústavní rady také nařídil své vládě, aby vypracovala návrh nového zákona.

Ke státům, které oficiálně považují události v Osmanské říši v letech 1915-1918 za genocidu Arménů patří Argentina, Belgie, Francie, Itálie, Rusko a Uruguay. Podobný zákon chtěl prosadit v Kongresu i americký prezident Barack Obama, ale nakonec převážil strategický význam Turecka, jež je klíčovým spojencem Spojených států, a kongresmani od jeho schválení ustoupili.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.