4:07 pm - Pátek Říjen 19, 2018

Armáda zavádí novou útočnou pušku

PRAHA – Automatickou puškou a karabinou CZ 805 BREN v různých modifikacích z České zbrojovky budou nově vybavené české ozbrojené složky. Uvedl to v úterý pro ROL.CZ Ravel Pazdera z ministerstva obrany.

Multifunkční útočná puška pro Armádu ČR

Novou pušku výrobce označil CZ 805 a nazval BREN podle zkratkového slova spojující Brno a město Enfield v Anglii, kde na základě licenční smlouvy s brněnskou Zbrojovkou vyráběli známý kulomet BREN používaný za druhé světové války.

Podle technického ředitele České zbrojovky Radka Hauerlanda vyrábí se  CZ 805 BREN A1 i kratší verze A2. Jedná se o zatím nejnovější útočnou puškou. Ddřívější modely jsou deset i více let staré. Jak Hauerlandv dodal, v loňském roce česká armáda převzala 6687 útočných pušek a 1250 karabin.

Útočnou pušku CZ 805 BREN vyvíjeli konstruktéři z České zbrojovky zhruba čtyři roky. Při jejím vývoji spolupracovali také s odborníky Univerzity obrany. Typ A1 má účinný dostřel 500 metrů a ráži 5,56 × 45. Puška umožňuje osazení rozličným příslušenstvím včetně přístroje nočního vidění, kolimátorů, které slouží ke snadnějšímu zaměření nebo podvěsnému granátometu.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ/Ivan Jemelka

Zdroj fotografie: militaryphotos.net

Filed in: Česko

Comments are closed.