8:45 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Arcibiskup rozděluje křesťany, tvrdí demonstranti. Duka se brání

PRAHA – Před Arcibiskupským palácem v Praze se v sobotu dopoledne sešli demonstranti. Před odjezdem Dominika Duky do Vatikánu, kde si pražský arcibiskup převzal kardinálské dekrety, vyjádřila veřejně svůj nesouhlas s jeho politickým působením asi dvacítka lidí. Duka odpověděl demonstrantům ještě před odjezdem dopisem.

Podle jednoho z organizátorů demonstrace Pavla Čižinského, který je katolík a zároveň člen ČSSD,  rozděluje arcibiskup Dominik Duka katolíky u nás. Kritici současného pražského arcibiskupa vytýkají Dukovi jeho blízký vztah s politiky, především s prezidentem Václavem Klausem.

V reakci na dopis, který organizátoři zaslali Dominiku Dukovi, arcibiskup mimo jiné uvedl: „Jsem přesvědčen, že věřící lidé mají jiné prostředky než demonstrace. Nejsem si vědom, že bych vystupoval v politickém životě naší země. Dle mého přesvědčení je církev součástí naší společnosti, proto mi dění v ní není lhostejné, jsem občanem tohoto státu, což ale ještě neznamená, že se angažuji v politice.“

 Viditelná církev

„Svými názory se netajím, jsem zastáncem toho, aby církev byla ve společnosti přítomná a viditelná,” píše Dominik Duka. Pokud chtějí lidé znát jeho názory na život naší společnosti blíže, mají podle jeho slov možnost již téměř celý rok sledovat arcibiskupovy glosy psané pro Český rozhlas Radiožurnál.

“Co se týče pana prezidenta Václava Klause, respektuji ho jako hlavu našeho státu zvolenou volenými zástupci našich občanů, podobně jako v případě jeho předchůdce Václava Havla, jehož jsem rovněž respektoval,“ poznamenává Dominik Duka  ve svém dopise.

Naopak katolíci, kteří Dukovo vystupování ve veřejném životě obhajují, tvrdí, že dobré vztahy s politiky naopak mohou pomoci církvi realizovat její úkoly v dnešní společnosti.

Zdroj: Media Press Servis/ROL.CZ/Pavel Veselý
Zdroj fotografie: www.tisk.cirkev.cz

 

Filed in: Česko, Společnost

Comments are closed.