9:24 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Francouzi jsou antisemitští, stěžují si francouzští Židé

PAŘÍŽ – Útoky na židovské obyvatelstvo ve Francii neoslabují. Dle zprávy vydané Službou na ochranu židovské komunity (SPCJ) se počet obětí kriminálních činů, jejichž antisemitský podtext byl prokázaný, vyšplhal v roce 2011 na 389.    

To je oproti předchozímu roku sice pokles o 16%, ale zvýšil se počet závažných trestných činů oproti těm méně závažným.

SPCJ zřídila bezplatnou linku, na kterou mohou volat  všichni, kdo se stanou oběti antisemitsky zaměřeného útoku, nedůvěřují policii a mají strach z většinové společnosti.

Využít ji mohou ale i  ti, kdo chtějí, aby se o násilí zaměřeném vůči Židům vědělo. Pracovníci bezplatného call centra pak sami kontaktují policii a pomáhají při dalším šetření.

Francouzský právní systém neznal klasifikaci trestných činů dle etnické příslušnosti oběti. To se ale změnilo v roce 2003, kdy byl přijat zákon, který umožňuje případy s rasistickým a xenofobním podtextem soudit přísněji, a tak i prokázaný antisemitismus je přitěžující okolností.

Odkaz Ilana Halimiho

Policie je povinna do protokolu poznamenat, zda se u šetřených případů jedná o projev antisemitismu či nikoli. Mezi nejčastější případy pak patří vyhrožování, šikana, vandalismus, agresivní útoky a vražda. Těch nejvážnějších bylo v roce 2011 ve Francii více než v minulých letech.

Francie má přitom stále před očima případ z roku 2006, kdy byl unesen a umučen k smrti za otřesných okolností židovský mladík Ilan Halimi. Třiadvacetiletý Halimi byl zavražděn skupinou kolem Jusufa Fofany známou jako „Gang barbarů“.

Šéf únosců a velký obdivovatel nacistické ideologie byl původem z Pobřeží slonoviny a již v minulosti se několikrát pokusil o únos lidí židovského původu, ale až u Hamiliho se mu to podařilo.  Od té doby se ve Francii podobný případ již neopakoval. I když se radikální a neonacistické skupiny již neuchylují k unášení a mučení lidí, vyvolávání rvaček a napadání jedinců na ulici má také své oběti.

Židovská komunita ve Francii obviňuje policii a úřady z liknavosti v boji proti agresorům. Mnohem víc však poukazuje na stagnaci ve vývoji myšlení společnosti.  Podle ředitele Služby na ochranu židovské komunity Rona Rafaela je antisemitismus stále silně přítomen i v tzv. slušných rodinách, i když by to málokdo přiznal.

Zdroj fotografie: www.sxc.hu

Filed in: Evropa, Francie

Comments are closed.